دکتر سنایی: مردم ترکیه به حزب عدالت و توسعه علاقمندند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) دکتر اردشیر سنایی، استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه آزاد تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی درباره انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه گفت: علی‌رغم تبلیغات اپوزیسیون، مردم ترکیه به سیاست‌های حزب عدالت و توسعه و رجب طیب اردوغان علاقمند هستند.

سنایی در این مصاحبه اختصاصی همچنین تصریح کرد:

“همانطور که پیش‌بینی می‌شد انتخابات همزمان در ترکیه تقریبا به همان سمت و سوی قابل انتظار جلو رفت. علی‌رغم تلاش گسترده اپوزیسیون برای شکست اردوغان و حزب عدالت توسعه یا به دور دوم کشاندن انتخابات، این اتفاق نیفتاد. برخی معتقد بودند اگر انتخاب زودهنگام نبود او پیروز نمی‌شد”.

این استاد دانشگاه درباره سیاست داخلی و خارجی که دولت ترکیه پیش خواهد گرفت نیز اظهار داشت:

“در این دوره مجلس ترکیه با دولت این کشور همسو است و قدرت ریاست جمهوری بیشتر می‌شود. بنابراین دولت ترکیه به دلیل برخورداری از تمرکز بیشتر در داخل، مجال گسترده‌تری برای پیشبرد سیاست خارجی خود خواهد داشت”.

این کارشناس سیاسی درباره آینده رابطه ایران و ترکیه نیز اظهار داشت:

“تغییر چندانی در این زمینه رخ نخواهد داد. سیاست خارجی ترکیه همین خواهد بود که در حال پیگیری است. با این رای، اردوغان راحت‌تر و با فراغ بال بیشتر می‌تواند سیاست خود در قبال بحران سوریه، تحولات عربی، ایران و آسیای مرکزی و قفقاز پیش ببرد.

ترکیه در قبال ایران همیشه اصول ثابت و مشخصی را دنبال می‌کند و ضمن حفظ موارد اختلافی، همیشه تمرکز را بر نقاط مشترک دو کشور گذاشته است. به‌عنوان مثال در بحران سوریه، دو کشور اختلاف نظر دارند، اما ترکیه سعی کرده بر آن تمرکز نکند”.

رفتن به نوارابزار