دکتر آخانی: از ترکیه می آموزیم

دکتر حسین آخانی استاد دانشگاه تهران و از کارشناسان و فعالان محیط زیست ایران شامگاه یکشنبه طی مطلبی در صفحه فیسبوکش نوشت: “بعد از یک هفته سفر علمی از ترکیه در راه تهرانم. اگر چه سفر به ترکیه برای من تازه نبود، ولی هر بار که می‌روم چیز تازه‌ای می‌آموزم. بسیاری از ایرانیان به ترکیه می‌آیند، تفریح می‌کنند، خرید می‌کنند و به دلیل اشتراکات فرهنگی، سفری اروپایی را در بستری شرقی تجربه می‌کنند”.

وی که جهت شرکت در کنفرانس “همکاری جهانی برای شناخت زیست‌بوم‌های گچی” به آنکارا آمده در این مطلب همچنین گفته است:

«ترکیه در این سال‌ها در دو صنعت به حدی رشد کرده که می‌توانم بگویم در سکوت بخش بزرگی از ایران را به اشغال خود درآورده است. ترکیه با خدمات گردشگری، خود را صاحب حساب‌های بانکی ما کرده و با تولید پوشاک باکیفیت، مانند همان کتی که الان به تن من هست، هم صاحب کت و هم پول تو جیب آن شده است‌.

قصد مقایسه ایران و ترکیه را ندارم‌. اتوبانی که شما را از غرب ترکیه به سمت آنکارا می‌رساند، گویای همه چیز است. ترکیه نفت ندارد و قیمت هر لیتر بنزین و گازوئیل بیش از یک یورو، یعنی با ارز دولتی 5 هزار و آزاد 7 هزار تومان ایران است. ترک‌ها حتی‌الممکن از ماشین شخصی استفاده نمی‌کنند. دلیلی ندارد سوار ماشین بشوند که هم سرمایه خود را بسوزانند و هم باعث کشت و کشتار و آلودگی شوند.

ما (در ایران) چه کردیم؟ خودرو و جاده و پلاستیک ساختیم و با مفتی‌ دادن سوخت کاری کردیم که بخش مهمی از عمر مفیدمان را هر روز در ترافیک می‌گذرانیم، دود می‌کنیم و سالی 17-18 هزار نفر را در حوادث رانندگی می‌کشیم. چندین برابر آن را در اثر آلودگی تلف و زخمی و مریض می‌کنیم و سرزمین زیبای خود را هم با پلاستیک به یکی از آلوده ترین کشورها تبدیل کردیم.

ما همه اشتباه کردیم. در این اشتباه لزوما دولتمردان مقصر نیستند، بلکه ما هم مقصریم، به‌خصوص امثال ما دانشگاهی‌ها که حتی نتوانستیم بفهمیم که برای چه به دانشگاه آمده‌ایم، چرا درس می‌دهیم و چرا حتی خودمان به آنچه سر کلاس می‌گوییم اعتقاد نداریم؟ همین. هواپیما آماده پریدن است».

گفتنی است کنفرانس “همکاری جهانی برای شناخت زیست‌بوم‌های گچی” به دعوت اتحادیه اروپا و تحت عنوان افق 2020 هفته گذشته در آنکارا پایتخت ترکیه برگزار شد. در این کنفرانس کارشناسانی از 11 کشور، 18 انستیتو و همچنین نمایندگان سه دانشگاه ایرانی شرکت کردند.

رفتن به نوارابزار