دومین روز عملیات ضد تروریستی شاخه زیتون در عفرین

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)، ارتش ترکیه دیروز 20 ژانویه 2018 ساعت 17:00 به وقت محلی عملیات شاخه زیتون را به منظور نابودی تروریست‌های پ.ک.ک/ ک.ج.ک/ پ.ی.د- ی.پ.گ و داعش در منطقه عفرین سوریه و نجات مردم دوست و برادر این مناطق از ظلم و ستم تروریست‌ها آغاز کرد.

نیروهای مسلح ترکیه در دومین روز عملیات شاخه زیتون با ورود به منطقه عفرین، همراه نیروهای ارتش آزاد سوریه به پیشروی خود ادامه می‌دهند.

این عملیات با هدف تامین امنیت مرزی، استقرار ثبات در منطقه و پایان دادن به خشونت ها و فشارهای تروریست های پ.ک.ک/پ.ی.د و داعش در شمال غربی سوریه صورت می‌گیرد.

نیروهای ویژه و پیاده نظام ارتش ترکیه با خودروهای زرهی همراه با ارتش آزاد سوریه در چارچوب عملیات شاخه زیتون حدود 5 کیلومتر در خاک اشغالی عفرین از سوی پ.ک.ک/ پ.ی.د پیشروی کردند. امروز جنگنده های ترکیه مواضع گروه تروریستی پ.ک.ک/ پ.ی.د را هدف قرار دادند.

ارتش ترکیه در راستای تقویت نیروهای عملیات شاخه زیتون که در منطقه تحت اشغال تروریست های پ.ک.ک/پ.ی.د در عفرین صورت می گیرد، تانک ها و خودروهای زرهی تقویتی به مرز سوریه اعزام کرد.

انتقال تانک و خودروهای زرهی از یگان های مختلف به کیلیس (در مرز سوریه) ادامه دارد. نیروهای ترکیه به منظور پاکسازی عفرین این عملیات را آغاز کرده اند.

تجهیزات مذکور از جمله تانک ها در مسیر خط مرزی کیلیس-اصلاحیه-حاتای حرکت کرده و در مناطق معین مستقر می شوند. نشانه‌گیری آنها به سمت مواضع تروریست ها در عفرین است. شهروندان ساکن مسیر عبور تانک ها به ابراز احساسات و استقبال از سربازان می‌پردازند.

ستاد کل ارتش ترکیه نیز طی اطلاعیه ای در این زمینه اعلام کرده است:

“در چارچوب عملیات شاخه زیتون در منطقه عفرین در شمال غرب سوریه، تاکنون 153 موضع پ.ک.ک/ ک.ج.ک/ پ.ی.د- ی.پ.گ و داعش از جمله پناهگاه ها و انبار مهمات آنها هدف قرار گرفته است.

این عملیات طبق نقشه پیش می رود. انهدام مواضع شناسایی شده از راه زمین و هوا ادامه دارد. در این عملیات، تنها تروریست ها و مواضع آنها از جمله پناهگاه ها، مهمات و جنگ افزارها هدف قرار گرفته و تدابیر و حساسیت لازم جهت نرسیدن آسیب به غیرنظامیان اتخاذ شده است.

عملیات شاخه زیتون براساس حق دفاع مشروع بین المللی، قطعنامه‌های مبارزه با ترورریسم شورای امنیت و ماده 51 منشور سازمان ملل با احترام به حفظ تمامیت ارضی سوریه انجام می شود”.

براساس بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه، سداد اونال معاون وزیر امور خارجه کشور امروز سفرای اردن، عراق، لبنان، قطر، کویت و عربستان سعودی را در جریان عملیات شاخه زیتون قرار خواهد داد.

دیروز نیز سفرای آمریکا، روسیه، انگلستان، فرانسه و چین به عنوان اعضای دائم شورای امنیت و همچنین ایران با حضور در وزارت امور خارجه ترکیه در جریان عملیات شاخه زیتون در منطقه عفرین سوریه قرار گرفتند.

رژیم اسد در جولای 2012 بدون درگیری کنترل عفرین را به گروه تروریستی پ.ی.د/پ.ک.ک سپرد. بدین ترتیب عفرین به یکی از بزرگترین لانه های تروریستی تبدیل شده است.

مرکز استان کیلیس و مناطق مهمی از استان ختای ترکیه به علت ارتفاع زیاد عفرین از سطح دریا، در تیررس عناصر گروه تروریستی مذکور قرار دارند.

عناصر گروه پ.ک.ک/‌ پ.ی.د از سال‌ها پیش تاکنون سعی کرده اند از طریق رشته‌کوه آمانوس در استان ختای به داخل ترکیه وارد شوند. آنها قصد دارند با عبور از شمال غرب سوریه به دریای مدیترانه راه یابند.

این گروه تروریستی تهدیدی برای منطقه عملیاتی سپرفرات و مناطق عاری از درگیری ادلب نیز به شمار می رود. یک‌چهارم خاک سوریه و همچنین 65 درصد از مرز این کشور با ترکیه در اشغال این گروه تروریستی قرار دارد.

رفتن به نوارابزار