دولت کانادا خواستار کالبدشکافی مستقل سید امامی شده است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، دولت کانادا خواستار کالبد شکافی کاوس سید امامی استاد دانشگاه امام صادق شده است.

گفته می شود امامی علاوه بر ایران، دارای شهروند کانادایی هم بوده است.

سیدامامی چهارم بهمن ماه همزمان با 9 نفر از فعالان محیط زیست به اتهام جاسوسی از سوی اطلاعات سپاه بازداشت شده بود که متعاقبا خانواده وی در روز 21 بهمن ماه از مرگ او در زندان خبر دادند و گفتند مسئولان زندان دلیل مرگ را خودکشی اعلام کرده‌اند.

 ایلنا به نقل از “گلوب اند میل” گزارش داده است  دولت کانادا از ایران خواسته است که درباره مرگ «کاوس سید امامی» پژوهشگر محیط زیست و استاد دانشگاه که تابعیت کانادایی دارد تحقیقات لازم انجام شود.

سخنگوی امور بین‌الملل کانادا با صدور بیانیه‌ای در این باره اعلام کرده است که مقام‌های کنسولگری کانادا در حال کار برای جمع‌آوری اطلاعات و فراهم آوردن شرایطی به منظور کمک به خانواده این شهروند کانادایی هستند.

گفته می شود به دلیل تعطیل بودن سفارت کانادا در ایران از سال 2012، دیپلمات‌های کانادایی در ترکیه در تلاش برای جمع‌آوری اطلاعاتی در این زمینه هستند.

همچنین سازمان عفو بین الملل طی بیانیه ای اعلام کرده است ما از دولت کانادا و جامعه بین‌المللی می‌خواهیم تا به مقامات ایران برای انجام تحقیقات مستقل در مورد شرایط پیرامون مرگ دکتر سید امامی مطابق با استاندادرهای بین‌المللی حقوق بشر فشار وارد آورند و افراد مسئول به همراه کسانی که در جایگاه ریاست و نظارت قرار دارند باید به دست عدالت سپرده شوند.

رفتن به نوار ابزار