دهها تن از شهروندان عرب در هویزه به دلیل آلودگی میکروبی آب شرب به بیمارستان روانه شدند

به گزارش خبرگزاري ميكروفون نيوز (محا) دست‌کم ۵۰ تن از ساکنان عرب شهر رفیع در شهرستان هویزه،‌ استان خوزستان به علت آلودگی میکروبی شبکه آب آشامیدنی به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند.

این شهروندان به علت آلودگی آب به اسهال مبتلا شده‌اند و شکرالله سلمان‌زاده، رئیس مرکز بهداشت خوزستان می‌گوید نیمی از آنها مبتلا به اسهال خونی هستند. به گفته سلمان‌زاده، «آب شبکه رفیع قطع نشده بود و شبکه آب آلوده شده بود،‌ امیدواریم شرکت آب و فاضلاب آب شرب سالم در اختیار مردم قرار دهد.» چندی پیش نیز ورود آب خام به شبکه مصرف و استفاده از آب چشمه برای جلوگیری از قطع آب باعث مسمومیت بیش از ۲۱۰ تن در دهستان ابوالفارس خوزستان شد.

علاوه بر اين، آب به موضوعي جنجالي در مناطق عرب نشين تبديل شده است. در ماه اخير آب خرمشهر جيره بندي شد و در اعتراضات مربوط به آن ماموران حكومت ايران چندين نفر را كشته و صدها نفر از معترضان عرب را زخمي يا بازداشت كردند.

آب مناطق عرب نشين ايران در جنوب غرب اين كشور سالهاست كه در اثر سياست هاي نژادپرستانه و استعماری حکومت های پهلوی و جمهوری اسلامی غارت شده و به مناطق فارس نشین کویری اصفهان و یزد در مرکز ایران برده می شود تا صنایع پرآب بر این استان ها را زنده نگه دارد، صنایعی که به هیچ لحاظ مناسب برای وضعیت آب و هوایی این مناطق نیستند.

رفتن به نوار ابزار