دلایل حمایت آمریکا، عربستان و امارات از ژنرال حفتر

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)پروفسور احمد کاواس، استاد دانشگاه مدنیت استانبول با اشاره به اقدام ژنرال خلیفه حفتر در رابطه با انجام عملیات نظامی در طرابلس، پایتخت لیبی که در دست دولت وفاق ملی قرار دارد، اظهار داشت: این اقدام از سوی جامعه جهانی مردود بوده، اما مشخص است که آمریکا، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر از ژنرال حفتر حمایت می‌کنند.

کاواس در گفتگو با خبرگزاری “آناتولی” با اشاره به اینکه شخصیت حفتر مانند عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر است، تصریح کرد: “ژنرال حفتر یکی از فرماندهان مهم و شناخته شده در دوره معمر قذافی بود. برخی از نظامیان تحت امرش در آن برهه، اکنون نیز در کنار وی قرار دارند. 

حفتر فرمانده عملیات نظامی لیبی در چاد طی سال 1987 بود. وی در آن زمان به اسارت واحدهای نظامی چاد که تحت حمایت فرانسه قرار داشتند، درآمد. بیشتر اخبار حاکی از آن است که حفتر تا کودتای سال 1990 در چاد به همراه 1200 تن دیگر از نظامیان لیبیایی تحت بازداشت بود. وی در اثنای این کودتا توسط آمریکا به پنسیلوانیا منتقل شد و تا سال2011 در این شهر بود. پس از این سال و آغاز تنش ها در لیبی مقدمات حضور ژنرال حفتر در طبرق فراهم شد و پس از 8 سال توانست قدرت خود را افزایش دهد. حفتر همچنین از طرف عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر نیز حمایت می شود. 

کاواس با اشاره به اینکه جامعه جهانی هیچ گاه به طور کامل حفتر را رد نکرده‌، گفت: روسیه، ایتالیا و فرانسه نیز پشت پرده از ژنرال حفتر حمایت می‌کنند. واکنش کشورهای جهان به عملیات نظامی وی در طرابلس نیز چندان صادقانه به نظر نمی رسد.گفتنی است ژنرال بازنشسته خلیفه حفتر، فرمانده نظامیان مستقر در شرق لیبی روز پنجشنبه گذشته از آغاز عملیات برای تصرف شهر طرابلس خبر داد. 

این در حالی است که قرار بود کنفرانس دیالوگ ملی در شهر غدامس در جنوب غرب این کشور پس از چند روز آغاز شود. 

فائز السراج، رئیس شورای ریاست جمهوری دولت وفاق ملی لیبی که توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است، پس از تحرکات نظامیان وابسته به حفتر به سوی طرابلس، حالت آماده باش اعلام کرد. 

لیبی دارای دو دولت مستقل است؛ «دولت وفاق ملی» که توسط سازمان ملل پشتیبانی می‌شود و «دولت موقت» که از سوی پارلمان طبرق حامی ژنرال خلیفه حفتر در شهر البیضا در شرق این کشور تشکیل شده است.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار