دعوت از پیمانکاران ترکیه برای مشارکت در پروژه های عمرانی ایران

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)دکتر فریدون پیرلورن، مشاور وزارت راه و شهرسازی ایران در حوزه های اقتصاد مسکن و حمل و نقل در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری آناتولی با اشاره به آمادگی ایران برای ارائه پروژه های عمرانی به شرکت های ترکیه اظهار داشت: با توجه به تجربه های خوبی که از همکاری شرکت های ترکیه ای در این زمینه داریم، می خواهیم از آن ها که سرعت بالایی در ساخت مسکن دارند، دوباره دعوت کنیم که در ایران فعالیت کنند.

پیرلورن با اشاره به سابقه همکاری ایران و شرکت های ترکیه در بخش ساخت مسکن های اجتماعی (مسکن مهر) در گذشته گفت: ما روابط خیلی خوبی با ترک ها در زمینه ساخت مسکن های اجتماعی در هشت سال اخیر داشتیم. حدود 7 سال پیش قرارداد ساخت 20 هزار واحد مسکن را در شهر پرند با یکی از شرکت های ترکیه ای بستیم. این جزو نخستین پروژه هایی بود که هم با کیفیت ساخته شده و هم در اسرع وقت تحویل مردم شد. ساکنین این مسکن ها نیز از آن راضی هستند.

پیرلورن اضافه کرد: غیر از پروژه های ساخت مسکن، در خصوص پروژه های عمرانی مانند طرح های ساخت آزادراهی هم با چند شرکت ترکیه در حال مذاکره هستیم. آزادراه تبریز- مرند- بازرگان در مرحله مذاکره و انعقاد قرارداد است. ما حاضریم در بقیه طرح های مشابه نیز از ترک ها دعوت به عمل آوریم. کار کردن با طرف های ترک به دلیل اشتراکات فرهنگی و تاریخی، تسهیل تبادل پول و شناخت بهتر از یکدیگر مناسب تر است.

وی با بیان این که طی 8 سال اخیر 2 میلیون و 2 هزار واحد مسکن در قالب پروژه مسکن های اجتماعی ساخته شده است، افزود: 2 میلیون واحد از این مسکن ها تحویل داده شده و 200 هزار واحد در حال اتمام است. پس از آغاز دوره ریاست جمهوری آقای روحانی تصمیم گرفته شد که این پروژه تحت عنوان مسکن اجتماعی پیگیری شود. مقرر شده است که در فاز اول 300 هزار واحد مسکن ساخته شود.

پیرلورن همچنین ادامه داد: در شهر پردیس 35 هزار واحد دیگر با مشارکت شرکت هایی از ترکیه، اسپانیا و کره جنوبی ساخته شد. البته شمار زیادی از این واحدها توسط شرکت های ترکیه ای ساخته و در اسرع وقت تحویل داده شدند.

وی تاکید کرد: از این جا دعوت می کنیم که این شرکت ها بیایند. ما از نزدیک شاهد توانمندی های شرکت های ترکیه بودیم. با اتحادیه آن ها نیز جلسه داشتیم. آمادگی کامل برای ورود این شرکت ها به ایران وجود دارد.

مشاور وزارت راه و شهرسازی ایران در ارتباط با نحوه ورود شرکت های ترکیه به طرح های عمرانی این کشور گفت: هر کشور دارای یک نظام فنی اجرایی است. هر کسی که کار عمرانی در ایران می‌کند چه در زمینه راه سازی چه در بخش مسکن باید از سازمان مدیریت و برنامه ریزی یا انجمن انبوه سازان رتبه لازم را دریافت کند. شرکت غیر ایرانی بهتر است که با سهام خود ثبت و رتبه لازم را کسب کند. همچنین در ساخت و توسعه بنادر و شبکه های خطوط ریلی وزارت راه و شهرسازی می توانیم با این شرکت ها همکاری داشته باشیم. طرح آزادراه ها عموما به طور ساخت، بهره برداری و انتقال به دولت و طرح های مسکن به طور پیمانکاری بر حسب قرارداد تنظیم می شوند.

وی با اشاره به ضرورت ثبت شرکت در ایران برای ادامه روند کار در زمینه پیمانکاری تاکید کرد: در سایر حوزه ها نیز پروژه های زیادی وجود دارند. از این طرح ها می توانیم برای تعمیق روابط استفاده کنیم.