در قم؛ هزار و ۵۶۲ واحد صنفی بازدید و ۳۵ محل به اتهام روزه‌خواری پلمب شدند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز ( محا) فرمانده انتظامی استان قم  از پلمپ ۳۵ واحد صنفی متخلف به اتهام روزه‌خواری در شهرستان قم از ابتدای ماه رمضان تا پایان روز چهاردهم آن خبر داد. وی افزود: از اول ماه رمضان تا کنون در همین رابطه از تعداد هزار و ۵۶۲ واحد بازدید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از از پایگاه خبری پلیس، رئیس پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان قم “پیام کاویانی” اظهار داشت: “در راستای اجرای طرح مبارزه با روزه خواری و و برخورد با واحد های صنفی متخلف، ماموران اداره نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت عمومی استان با همکاری مراجع صدور مجوز طی مدت ۱۰روز گذشته طرح بازرسی از واحدهای صنفی را اجرا کردند”.

وی افزود: از اول ماه رمضان تا کنون از تعداد هزار و ۵۶۲ واحد بازدید و ۳۵ واحد صنفی متخلف در این خصوص پلمپ شد.

کاویانی بیان داشت: “اجرای طرح مذکور از اول ماه رمضان تا آخرین روز تداوم خواهد داشت و با واحدهای صنفی متخلف برخورد قانونی می شود”.

روزه گرفتن در ماه رمضان از واجبات مسلمانان است ولی طبق احکام اسلام بر افرادی مانند غیر مسلمانان کودکان، بیماران و مسافران واجب نیست. با این وجود به دستور پلیس در ماه رمضان اغلب رستوران‌ها در طول روز تعطیل می‌شود و شهروندان حتی مجاز به غذا خوردن در پارک و خودرو شخصی نیز نیستند.

در قوانین ایران غذا خوردن در ماه رمضان صراحتا جرم‌انگاری نشده است، اگرچه ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی «تظاهر به عمل حرام» را جرم انگاشته است بنا به این ماده، هر کس علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر «تظاهر به عمل حرامی» نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴)‌ضربه شلاق محکوم می‌گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی‌باشد ولی عفت عمومی را جریحه‌دار نماید فقط به‌حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار