در عربستان به زنان حق استخدام برای شغل بازپرسی اعطا می شود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) در ادامه اصلاحات گسترده و اعطای آزادی ها در عربستان، دادستانی کل عربستان قصد دارد، علاوه بر استخدام زنان در کادر اداری پشتیبانی، بازپرسان زن را در مرکز اصلی و تمامی زیر شعبه‌های خود در سراسر این کشور به خدمت بگیرد.

برخی منابع در گفت‌وگو با روزنامه “الریاض” چاپ عربستان اظهار داشتند، این اقدام مقدمه طرح‌های توسعه‌ای دادستانی کل عربستان برای انتصاب افراد در پست‌های خالی است که در حمایت از حریم خصوصی زنان در بازجویی‌ها ضروری است. این منابع افزوده اند: فرصت شغلی برای زنان در دادستانی کل در اختیار کسانی قرار خواهد گرفت که در حوزه‌های مربوط به شرع و قانون تخصص داشته باشند. این رویکرد پس از آن اتخاذ شد که ساختار دادستانی کل به عنوان یک نهاد حقوقی در راستای برقراری مساوات میان اعضا تغییر کرد.

سعود المعجب، دادستان کل عربستان در این زمینه تاکید کرده است که نقش زنان در روند بازجویی‌ها و تحقیقات و دادستانی عمومی به نیاز شدیدی که به آنها در برقراری عدالت و رعایت حریم خصوصی زنان در روند بازجویی‌ها وجود دارد، مربوط می‌شود. المعجب گفته است: این طرح به شدت اهمیت دارد زیرا در سهولت بخشیدن به تحقیقات از متهمان زن و روند رسیدگی به پرونده‌های آنها نقش موثری خواهد داشت.

در ماههای اخیر حاکمان عربستان در اقدامی تاریخی، بسیاری از قوانین قدیمی این کشور را که در اغلب آنها تبعیضهای فراوانی علیه زنان وجود داشتف اصلاح کرده اند. همچنین مبارزه جدی ای برای ریشه کن کردن فساد در بین مقامات ارشد این کشور و شاهزادگان آغاز شده است.