هشدار بزرگ/ خشکیدن دریاچه اورمیه، جان 14 میلیون نفر را تهدید میکند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی گفته است که چنانچه دریاچه ارومیه احیا نشود، جان بیش از ١٤ میلیون نفر در خطر خواهد بود و انواع بیماری‌ها آنها را تهدید می‌کند.

امیرعباس جعفری، مدیر کل بحران آذربایجان غربی، شنبه، ۳۱ تیر ۹۶ ، در همایش احیای دریاچه اورمیه در میاندوآب گفت: روزگاری دریاچه ارومیه، طغیان می کرد و شاید هیچ کس باور نمی کرد که روزی ۹۵ دریاچه ارومیه خشک شود، چنانچه دریاچه ارومیه احیا نشود، بیش از ۱۴ میلیون نفر جانشان در خطر خواهد بود و انواع بیماری ها آنها را تهدید می کند.

وی افزود: هر ساله باید به طور میانگین هشت درصد از مصرف آب کشاورزی را کاهش دهیم تا در برنامه پنج ساله، مصرف آب را ۴۰ درصد کاهش دهیم.

دریاچه اورمیه سالهاست که با مرگ دست به گریبان است و هر سال از مساحت آن کاسته میشود. پس از اعتراضات مردمی شهرندان ترک در آذربایجان در سال ۸۹ که با برخورد شدید حکومت ایران مواجه شد، مقامات ارشد حکومت ایران همواره برای احیای آن قول داده اند ولی تا به امروز هیچ اقدام عملی ای که تغییری در روند خشک شدن آن انجام دهد، مشاهده نشده است.

سالها پیش، در اعتراضات مردمی، وقتی فعالان منطقه ای و محیط زیستی از خشکی و در نتیجه بیماریهای تابعه آن خبر دادند، حکومت آنها را به اتهام ” تشویش اذهان عمومی ” به زندان محکوم کرد، ولی امروز شاهدیم که مسئولان حکومتی خود نیز به این مهم معترفند.

میلیاردها تن نمک در بستر دریاچه اورمیه وجود دارد که میتواند طوفانهای مخوف و مهلک نمکی برپا کند و آثار حیات را به مرور  از بخش بزرگی از منطقه شمال غرب ایران٫ شرق ترکیه٬ شمال شرق عراق٬ جمهوری خودمختار نخجوان آذربایجان و نیز جنوب جمهوری ارمنستان محو نماید.

 

رفتن به نوار ابزار