در جمهوری اسلامی علاوه بر فرهنگ و زبان، محیط زیست اقوام نیز هدف هجوم قرار گرفته است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، ائتنیک های مختلف در ایران بعنی ترک ها، ترکمن ها، گیل ها، مازنی ها در حوزه آبریز دریای خزر، عرب ها،لرها،بختیاری ها، ترک های قشقایی و بلوچ ها در حوزه آبریز خلیج و دریای عمان به شدت با بحران آب مواجه هستند و اعمال سیاست های غیرکارشناسانه و سدسازی های بی رویه باعث خشک شدن تالاب ها،رودخانه ها و دریاچه ها متعددی در این مناطق شده است.

ریزگردها تبدیل به ریزمرگ ها و طوفان های نمک و مرگ شده است.

بواسطه تخریب محیط زیست در این مناطق، ده ها بیماری واگیر دامی و انسانی در حال سرایت و فراگیر شدن است.

بطور مثال مردم آذربایجان در سال گذشته  طوفان های نمک را مکررا ت جربه کردند، اهواز در سال مجموعا یک ماه نیز هوای قابل تنفس نداشته و روستاهای بلوچستان بواسطه بی آبی خالی از سکنه شده است.

عملا جنگ آب بین بختیاری ها،لرها و کشاورزان اصفهان در حال شکل گیری است.

سیاست های مرکزگرایانه دو حکومت اخیر ایران یعنی پهلوی و جمهوری اسلامی علاوه بر نابودی زبان و فرهنگ غیر فارس زبان های این کشور، محیط زیست آنان را نیز نابود کرده است. این در حالی است که در دوران جمهوری اسلامی در مقایسه با عهد پهلوی، علاوه بر فرهنگ و زبان تاریخ، محیط زیست اقوام نیز هدف هجوم وحشیانه ای قرار گرفته است.

این در حالی است که اصفهان در دسته بندی اقلیمی جزو استانهای خشک و نیمه خشک دسته بندی می شود اما سیاست های نژادپرستانه و تبعیض آمیز حکومت های ایران در 100 سال اخیر بر این بوده است که صنایع بزرگی را که حیاتشان به آب بستگی دارد در دل کویر و در استان های فارس نشین قرار دهند و با صرف بودجه های میلیاردی همچنان مصمم به حفظ آنها هستند.

از طرف دیگر در حالی ایران با صرف میلیاردها دلار بودجه برای حفظ این صنایع جان می کند که دریاچه اورمیه برای نجات، تنها نیاز به اندکی نقدینگی دارد، اما این دریاچه نیز به دلیل واقع شدن در اراضی آذربایجان مانند مناطق عرب نشین حاشیه خلیج و یا مناطق عرب و لر نشین اطراف کارون فدای سیاست های نژادپرستانه شده و در حال نابودی است.
حال مشاهده می کنیم که سیاستهای غلط آبی و یا خیانتهای مشهود مسئولان ایران باعث محو اکوسیستم و محیط زیست همه نقاط ایران از جمله خود فارس ها هم شده است و تمامی مسئولان این مناطق از فارس،عرب،کرد،بلوچ،ترک،لر،ترکمن و…گرفته راه نجات ایران را در انتقال آب از کشورهای همسایه و دریاهای مجاور دانسته اند.
طرح هایی که به نظر می رسد عملیاتی کردن آن ها هزینه های مضاعف و کمرشکن بر مردم ایران تحمیل خواهد کرد.
در زیر به اظهارات مسئولان ایران فقط در 2 ماه اخیر در این رابطه پرداخته می شود:

– محمد نعیم امینی‌فرد نماینده مجلس ایران عنوان کرده است از راهبردهای اساسی و منطقی برای بهبود وضعیت منابع آبی سیستان، انتقال آب شرب از سواحل عمان است و این امر به طور حتم برای ما ارزش راهبردی دارد.

ابوالفضل حسن بیگی نماینده مجلس اعلام کرده است: دولت باید از خارج از استان سمنان یعنی از دریای خزر و مکران به فکر تامین آب باشد و حداقل باید 200 میلیون متر مکعب آب به این استان ارسال شود در غیر این صورت خشکسالی‌ها باعث می‌شود روز به روز مردم به تهران یا استان‌های مجاور مهاجرت کنند که وضعیت خطرناکی را بوجود می‌آورد.
– محمد حضرت‌پور نماینده مجلس برای کمک به احیای دریاچه اورمیه باید آب از دریاچه وان ترکیه به دریاچه اورمیه انجام گیرد چون ارزان ترین و آسانترین راه به منظور نجات دریاچه اورمیه به شمار می‌رود.
– سید هادی بهادری از نمایندگان غرب آذربایجان در مجلس ایران در گفتگو با خبرنگار ایلنا در تاریخ 18 فروردین ماه از انتقال آب به ایران از ترکیه خبر داده است.
– مسعود میرمحمدصادقی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اعلام کرده است: طرح انتقال آب از خلیج‌ برای مصارف آشامیدنی مردم در فلات مرکزی ازجمله استان اصفهان در دستور کار جدی وزارت نیروست.
– پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ایران از ضرورت مطالعات انتقال آب دریای عمان و همچنین از احتمال اجرای آن در یک سال آینده به خراسان خبر داده است.
– در جریان سفر رئیس جمهور ایران به استان خراسان رضوی، سید محمود واعظی رئیس دفتر روحانی هم بر انتقال آب دریای عمان به خراسان رضوی تاکید کرده است.

رفتن به نوارابزار