در بازار بزرگ تهران اصناف مغازه ها را بستند/ اغاز تظاهرات در بازار+6 ویدئو

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) اعتراضات بازاریان در تهران از صبح امروز، دوشنبه با افزایش شرکت کنندگان ادامه یافته و تشدید شد. پس از موبایل فروشان اینبار دیگر اصناف از جمله بازار طلای تهران نیز به اعتراضات پیوسته و جمعیت معترضان به سرعت در حال افزایش است.

این اعتراضات از دیروز با اعتصاب بازاریان علاء الدین، پاساژ معروف موبایل فروشان و بستن مغازه ها و تجمعات اعتراضی آغاز شده است. براساس اعلام منابع رسمی نوسان ارز دست کم 30 درصد بر قیمت موبایل افزوده است. منابع رسمی این رقم را تا 150 درصد نیز اعلام می کنند. این نوسان قیمت سبب شده است که بازار این صنف رو به رکود بگذارد و مشتریان از خرید این کالا موقتا صرف نظر کنند.

از این رو نیز بازاریان از دیروز مغازه های خود را بسته و در تجمع های اعتراضی شعار می دهند که “دلار 9 تومنی نمی خواییم نمی خواییم”. دیروز بازاریان پاساژ چارسو نیز به موبایل فروشان پاساژ علاء الدین پیوستند تا این اعتصاب و اعتراض به دیگر اصناف نیز کشیده شود.

براساس آخرین خبرها از صبح امروز، بازاریان در نقاط مختلف تهران مغازه های خود را بسته و با پیوستن به صف معترضان شعارهایی علیه افزایش قیمت دلار سر می دهند. آنها همچنین علیه کسانی که مغازه های خود را نمی بندند نیز شعار داده و آنها را به پیوستن به اعتراضات دعوت می کنند.

وزارت ارتباطات ایران دیروز اعلام کرده بود که برای موبایل ارز یارانه ای داده شده است اما آنها این ارز را در بازار آزاد فروخته اند.

روز گذشته دولت لیست بلندی از کالاهایی را منتشر کرد که به آنها ارز یارانه ای داده نخواهد شد. همین مسئله نیز به شدت بازار را ملتهب کرد و احتمال گرانی همه جانبه کالا را تشدید کرد، از جمله این که تولید کنندگان لوازم خانگی اعلام کردند که فروش را متوقف می کنند.

در حال حاضر قیمت دلار در بازار ارز به 9600 تومان رسیده و این رقم نیز به سرعت در حال افزایش است. نرخ دلار یارانه ای که فقط دولت آن را ارایه می کند نیز 4200 تومان است. دولت پیشتر نیز صرافی ها را بسته و خرید و فروش دلار را به بانک ها سپرده بود که تاثیر برعکس داشته و باعث افزایش بیشتر قیمت دلار نیز شد. از طرف دیگر همزمان با دلار قیمت طلا و نیز دیگر ارزهای خارجی نیز به شدت روبه افزایش گذاشته است. تمام اینها در حالی است که دور جدید تحریم های دیگر تا حدود دو هفته دیگر آغاز می شود که این روند را بحرانی تر نیز خواهد کرد.

 

رفتن به نوار ابزار