دریاچه اورمیه درحال مرگ/ عدم اختصاص بودجه جدید/ آذربایجان خالی از سکنه میشود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس، برنامه‌ای که به بهانه احیای دریاچه ارومیه انجام شده است را اقدامات جزیره‌ای و فاقد پیوست اجتماعی دانست و گفت: دریاچه ارومیه به حال خود رها شده است.

  احمد علیرضا بیگی با بیان اینکه تاکنون اقدامات موثری در جهت احیای دریاچه ارومیه صورت نگرفته و وضعیت این دریاچه نسبت به سال‌های قبل بحرانی‌تر شده است، اظهار داشت: اغلب اقداماتی که در جهت احیای دریاچه ارومیه انجام شده، جزیره‌ای بوده و فاقد پیوست‌های اجتماعی است، در حالی که باید برای تامین معیشت افرادی که ساکن حاشیه این دریاچه هستند نیز باید نسخه‌ای تجویز شود که این برنامه در شرایط کنونی موجود نیست.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: تا زمانی که پیوست اجتماعی و برنامه‌ای برای تامین معیشت مردم حاشیه دریاچه ارومیه تدوین نشده، طبیعی است که اقداماتی که در جهت احیای دریاچه انجام شود، موثر نخواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه در لایحه بودجه 97 اعتباراتی برای احیای دریاچه ارومیه در نظر گرفته نشده است، تصریح کرد: بر اساس اعتبارات تخصیص‌یافته‌ای نیز که در گذشته رئیس جمهور از آن خبر می‌داد، طرحی برای احیای دریاچه ارومیه بسته نشده و نتیجه‌ای به دست نیامده است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: هم‌اکنون نیازمند تدوین برنامه‌ای جامع در جهت احیای دریاچه ارومیه هستیم که مهم‌تر از همه پیش‌بینی برنامه‌ای در جهت بهبود وضعیت زندگی مردم این مناطق است، چراکه وقتی فرصت کشاورزی را از آنها می‌گیریم یا محدودیت‌هایی را در این زمینه بر آنها تحمیل می‌کنیم، لازم است که اقداماتی نیز برای تامین معیشت آنها انجام دهیم، نه اینکه با تنگ کردن معیشتشان آنها را به امان خدا رها کنیم که ناچار جهت انجام مشاغل کاذب به سایر شهرها مهاجرت کنند.

عدم تخصیص بودجه برای احیای دریاچه در سال ۹۷ در حالی است که به گزارش نمایندگان مجلس حتی بودجه تخصیص یاقته در سالهای گذشته نیز ریخت و پاش شده و صرف سفرهای خارجی و گشت و گذارهای مقامات کشوری و استانی گردیده است.

این در حالی است که دریاچه اورمیه با بستری که حاوی ۵۰ میلیارد تن نمک است همچون یک چرنوبیل نمکی در حال ویران کردن حوزه اطراف خود است که اگر به این صورت ادماه پیدا کند در خلال چند سال منطقه ای به شعاع صدها کیلومتر و عمدتا در جهت مسیر وزش باد نخست خالی از سکنه و سپس خالی از زیست خواهد شد.

نزدیک ۲۰ سال است که دریاچه اورمیه در برابر چشمان مسئولان ایرانی در حال مرگ است. آنهم دریاچه ای که بزرگترین دریاچه داخلی ایران و یکی از دریاچه های بزرگ جهان محسوب می شود. چه شده است که به رغم این بی اعتنایی بزرگ نه تنها هیچ مسئولی در ایران مجازات نشده بلکه در عوص تمامی دوستداران محیط زیست و طرفداران احیای دریاچه محاکمه و از زندگی سقط شده اند؟

 

 

رفتن به نوار ابزار