درگیری کم سابقه در تبریز/ دهها تن مجروح، مفقود وبازداشت شده اند/ استفاده از گازهای اشک آور متفاوت/ بروز تلاطم در صفحات اجتماعی

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) عصر روز گذشته (جمعه 19 آوریل)، به دنبال اتمام بازی تراکتور آذربایجان با تیم رقیب در استادیوم سهند تبریز، درگیری شدید و کم سابقه ای میان هزاران تن از
هواداران تیم تراکتور با نیروهای امنیتی و انتظامی در درون و بیرون استادیوم روی داد.

براساس اخبار رسیده شدت درگیری بسیار بالا بوده و نیروهای رژیم ایران برای متفرق کردن جوانان خشمگین و معترض به فدراسیون فوتبال ایران، از باتوم، سنگ، گاز اشک آور و ماشینهای آب پاش استفاده کرده اند.

یکی از شاهدان عینی در تماس با خبرگزاری میکروفون نیوز از شلیک تیرهوایی و شلیک گلوله های ساچمه ای خبر داده است. این خبر هنوز تایید نشده است.

شاهدان عینی از مجروح شدن نزدیک 100 تن از جوانان خبر می دهند که در بین آنان کودکان و دختران نیز مشاهده شده است. بسیاری از زخمیها بدون درمان مانده اند. این افراد برای اینکه بازداشت نشوند به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند.

برخی از تصاویر از رها شدن افراد زخمی و بیهوش و بخصوص یک کودک و چند جوان پسر در اطراف استادیوم حکایت می کنند.

همچنین در یکی از تصاویر دست کم 8 جوان مجروح مشاهده می شود که بر روی زمین دراز کشیده اند و یا به دیوار تکیه داده اند. صورتها و اندامهای این جوانان مجروح بوده و در حال خونریزی مشاهده می شود.

گفته می شود حال شماری از مجروحان وخیم است و نیروهای امنیتی بسیاری از آنان را ربوده و به مراکز درمانی ویژه رژیم منتقل کرده اند.

گزارش می شود که بسیاری از جوانان از ناحیه سر و صورت محتمل جراحتهای شدیدی شده اند. همچنین در اثر استنشاق ابر سنگینی از گاز اشک آور آسیبهای ریوی سنگینی به برخی از جوانان وارد شده است.

برخی از شاهدان عینی می گویند که گلوله های گازهای اشک آور مورد استفاده از سوی نیروهای سرکوب حاوی گازهای ویژه ای بوده و از نوع اشک اورهای متعارف نیست. به گونه ایکه برخی از تظاهرات کنندگان به دنبال تنفس این گازها تا مرز مرگ پیش رفته اند.

همچنین خبر میرسد که شمار نامعلومی از جوانان بازداشت شده اند. بسیاری از جوانان در خلال دستگیر شدن به شدت ضرب و شتم شده اند. این نگرانی وجود دارد که جوانان بازداشت شده در بازداشتگاههای رژیم شکنجه شوند.

تصاویر ارسالی از تبریز نشان می دهد که درگیری میان جوانان تورک و نیروهای امنیتی برخلاف سالهای گذشته تبدیل به رویایی رویی کامل شده و جوانان شحاعانه و با انداختن سنگ به سوی زرهپوشها و نیروهای ویژه بارها موفق به فراری دادن انها شده اند.

اوضاع روانی در شهر تبریز متلاطم است و در برخی از میادین اصلی شهر نیروهای انتظامی و امنیتی تجمع کرده اند.

صدها خانواده تبریزی و شهرهای دیگر که کودکان آنها مصدوم، مفقود و یا بازداشت شده اند برای آگاهی از وضعیت فرزندان خود در وضعیتی اسفبار سرگردان بیمارستانها و کلانتریهای شهر شده اند.

این در حالی است که چند هفته قبل نیز یک جوان تبریزی به دلیل بردن پرچم آذربایجان به درون استادیوم به صورت وحشیانه ای بازداشت و شلاق خورده بود که همین توحش سبب بروز خشم بسیار شدیدی در میان هواداران تراکتور و همچنین جامعه ورزشی ایران شده است.

خبر حوادث تبریز به سرعت به رسانه های جهان و بخصوص صفحات اجتماعی وارد شده و هزاران کاربر اقدام به نشر تصاویر و عکسهای این حادثه کرده و نفرت و انزجار خود را از حمله وحشیانه نیروهای امنیتی به جوانان تورک و ملت آذربایجان ابراز داشته اند.

بعد از تظاهراتهای خونین و اعتراض آمیز مردم اذربایجان و ترکهای ایران علیه کاریکاتور روزنامه ایران و برنامه موهن فتیله از شبکه دوم سیمای ایران، درگیری دیروز شدیدترین درگیری طی سالهای اخیر محسوب می شود.

مردم آذربایجان و ترکهای سراسر ایران همانند دیگر اقوام این کشور عمیقا از سیاستهای تبعیض آمیز رژیم ایران ناراضی هستند.

ترکها که در حدود نیمی از جمعیت ایران را تشکیل می دهند خواستار رسمی شدن زبان ترکی در سراسر کشور، رسمی شدن زبان تمامی اقوام ایران، نجات طبیعت آذربایجان و به ویژه دریاچه اورمیه، قطع ارتباط ایران با ارمنستان، مبارزه جدی با بیکاری و مواد مخدر در منطقه و از همه مهمتر لحاظ شدن وزن جمعیتی ملت تورک در نظام سیاسی این کشور هستند.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار