درصورت نابودی دریاچه ارومیه ایران، شهر تبریز باید جابه‌جا شود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مسعود تجریشی معاون سازمان حفاظت محیط‌ زیست ایران گفت: «اگر دریاچه ارومیه خشک شود، دیگر شهری به عنوان تبریز نخواهیم داشت. این موضوع برای این نیست که مردم را بترسانیم، بلکه یک واقعیت است.»

وی در گفتگو با خبرگزاری «ایلنا» همچنین با اشاره به «عدم وجود حساسیت یکسان در میان مدیران ایران» تصریح کرد:

«هنوز به اهمیت این موضوع پی نبرده‌ایم که اگر دریاچه خشک شود، تبریز هم باید جابجا شود. در خصوص دریاچه مصنوعی در تبریز هم به محض اینکه از ماجرا مطلع شدیم، جلوی آبگیری آن گرفته شد. احداث چنین دریاچه‌هایی نشان می دهد که ما هنوز موضوع بحران آب را جدی نگرفته‌ایم».

در همین راستا، حدود سه ماه پیش راضیه لک، زمین‌شناس و معاون وزیر صنعت و معدن ایران گفت: «دریاچه ارومیه هیچگاه به شرایط اولیه خود بازنمی‌گردد. از لحاظ زمین‌شناسی این دریاچه دیگر قابل احیا نیست و باید از املاح و مواد معدنی موجود در آن بهره‌برداری شود».

سیدهادی بهادری نماینده ارومیه در مجلس ایران نیز از وزیر آموزش و پرورش این کشور به دلیل حذف نقشه این دریاچه از کتاب‌ درسی دوم دبستان انتقاد کرده است. عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست ایران نیز هشدار داده که درصورت عدم نجات دریاچه ارومیه احتمال مهاجرت پنج میلیون نفر از شهروندان شمال غرب این کشور وجود دارد.