درخواست پارلمان اروپا برای تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای ضمن اشاره به شدت گرفتن وخامت اوضاع در یمن خواستار تحریم تسلیحاتی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و کنترل شدید فروش سلاح در مناطق پرتنش در خاورمیانه شد.

در این قطعنامه که با 427 رای موافق در برابر 150 رای مخالف به تصویب رسید، از کشورهای عضو این پارلمان به علت نقض سیستماتیک قوانین مربوط به فروش سلاح انتقاد شده است.

پارلمان اروپا در قطعنامه مذکور با تاکید بر اینکه 6 ماده از مجموعه 8 ماده مربوط به فروش سلاح از سوی کشورهای عضو نقض می‌شود، کشورهای عضو اتحادیه اروپا را مسئول بمباران مردم یمن اعلام کرده است.

نمایندگان پارلمان اروپا همچنین با اشاره به وجود تسلیحات ساخت اتحادیه اروپا در دست گروه تروریستی داعش اعلام کردند که برخی از کشورهای عضو مانند بلغارستان و رومانی قوانین مربوط به سازوکار اعطای لیسانس تسلیحات را زیر پا می‌گذارند.

گفتنی است اتحادیه اروپا پس از آمریکا در رده دوم فروش سلاح در جهان قرار دارد. این اتحادیه که 27 درصد مجموع سلاح‌های فروخته شده را در اختیار دارد، 40.5 درصد از این صادرات به خاورمیانه و شمال آفریقا انجام می‌دهد.