درخواست لغو ممنوعیت استخدام بیماران هپاتیتی در ایران

به گزارش خبرگزاری میکروفو ن نیوز(محا)، موید علویان رئیس شبکه هپاتیت ایران درخواست لغو ممنوعیت استخدام بیماران هیپاتیتی در ایران شده است.
وی این درخواست را طی نامه‌ای به رئیس دیوان عدالت اداری ایران بیان داشته است.
گفته می شود هم اکنون این بیماران حق استخدام در ادارات و دستگاه‌های دولتی ندارند.
آمار افراد مبتلا به بیماری هیپاتیت در این نامه یک میلیون 600 هزار نفر اعلام شده است.
در این نامه آمده است:
“همانگونه که مستحضرید، هپاتیت‌های «بی» و «سی» بیماریهای مرتبط با التهاب کبد هستند که انتقال آنها از طریق تماس خونی بوده و از طریق معاشرت معمول در محل کار و حتی دست دادن، در آغوش گرفتن و روبوسی کردن صورت نمی‌پذیرد.80 درصد ناقلان مزمن و غیرفعال هپاتیت «بی» نیز بدون نیاز به درمان خاص از عمری طبیعی همچون افراد سالم برخوردارند. خوشبختانه هپاتیت «بی» دارای واکسن مؤثر بوده و از سال 1373 تا کنون، همه نوزادان علیه این بیماری واکسینه شده اند و این نشان دهنده مصونیت تمامی دانش آموزان علیه هپاتیت «بی» می باشد.
از سوی دیگر، هپاتیت «سی» با وجود داروهای جدید 100 درصد درمان پذیر است.از این رو، نظر به وجود حدود یک میلیون و چهارصد هزار نفر مبتلا به هپاتیت «بی» و حدود دویست هزار نفر مبتلا به هپاتیت «سی» در میهن سربلند ایران و آمادگی این عزیزان برای ورود به بازار کار، متأسفانه برخی از سازمانها و ادارات از جمله آموزش و پرورش در شرایط استخدامی خود منفی بودن تستهای هپاتیت را طلب می کنند. این شرط استخدام مبنای علمی ندارد و سبب انزوا و آسیب جدی به آینده این عزیزان میگردد. لذا، خواهشمند است دستورات مقضی را جهت لغو موارد خلاف قانون مبذول فرمایید.”