درخواست سناتورهای آمریکا برای اعمال تحریم علیه عربستان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) در پی قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی، باب مندز سناتور دموکرات نیوجرسی و تد یونگ نماینده جمهوری خواه ایندیانای آمریکا با ارائه لایحه‌ای خواستار اعمال برخی تحریم‌ها علیه عربستان سعودی از جمله توقف فروش سلاح به آن شدند.

لیندسی گراهام و سوزان کالینز، سناتورهای جمهوری خواه و جک رید و جین شاهین، نمایندگان دموکرات هم از این لایحه اعلام حمایت کردند.

باب مندز با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص تصمیم دولت آمریکا برای تحریم 17 نفر در رابطه با قتل خاشقجی را ناکافی دانسته و بر لزوم اعمال تحریم‌های جدید تاکید کرد.

این سناتور ارشد حزب دموکرات همچنین تصریح کرد: باید تحقیقات شفاف و قابل قبول در مورد قتل خاشقجی صورت بگیرد. کنگره با طرح این لایحه بار دیگر نشان داد که به حقوق بشر و حق بازخواست متعهد است.

گفتنی است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست دوم ماه اکتبر گذشته به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و از آن خارج نشد.

ریاض در تاریخ 20 اکتبر قتل خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی را تأیید کرد. دادستان این کشور مدعی شد که خاشقجی بعد از “درگیری” با چند نفر در داخل کنسولگری “فوت” کرده و 18 شهروند این کشور نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند.

دادستانی کل استانبول ترکیه روز چهارشنبه 31 اکتبر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جمال خاشقجی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در این شهر، طبق نقشه‌ای خفه و کشته شده است.

در ادامه آمریکا، سعود القحطانی مشاور ارشد پیشین محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و محمد العتیبی سرکنسول این کشور در استانبول را به همراه 16 شهروند دیگر سعودی به اتهام دست داشتن در قتل جمال خاشقجی در استانبول تحریم کرد.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار