درخواست دانمارک برای تحریم ماموران اطلاعاتی ایران توسط اتحادیه اروپا

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) آندرس ساموئلسن، وزیر امور خارجه دانمارک خواستار عمال تحریم چند تن از ماموران اطلاعاتی ایران که به عنوان ‘طراحان’ ترور یک شخصیت اپوزیسیون ایرانی منتسب به گروه «الاحوازیه» عنوان شده بودند، شد.

ساموئلسن اعلام کرد که این موضوع را در نشست شواری وزارای خارجه اتحادیه اروپا با همتایان خود مطرح کرده و مورد حمایت آن ها قرار گرفته است.

وزیر امور خارجه دانمارک تاکید کرد: اقدام ایران برای ترور در خاک دانمارک پذیرفتنی نیست.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این رابطه اظهار کرد که نباید بین فعالیت های هسته ای ایران و موضوع مذکور تداخل ایجاد شود.

گفتنی است نیروهای امنیتی دانمارک در تاریخ 28 سپتامبر سال جاری با انجام عملیاتی یک نفر که گفته می شود با نهاد اطلاعات ایران همکاری داشته است را به ظن طراحی سوء قصد به جان اعضای “جنبش مبارزۀ عرب برای آزادی اهواز” دستگیر کردند.

جورچ اندرسون، رئیس سرویس اطلاعاتی دانمارک نیز ایران را برای طراحی سوء قصد به جان یک فرد عرب ایرانی در خاک این کشور متهم کرد.

دانمارک از همتایان خود در اتحادیه اروپا به خاطر اقدام ایران در تلاش برای ترور یک شخص در خاک این کشور، می خواهد تا تحریم های جدیدی را علیه تهران اعمال نمایند.

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، روز 30 اکتبر این اتهامات را تکذیب کرده بود.