درخواست از مراجع تقلید برای بالا بردن سن ازدواج کودکان به ۱۵ سال!

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) یک نماینده مجلس ایران گفته است برای بالا بردن سن ازدواج کودکان به ۱۵ سال به دامن مراجع تقلید نیز پناه برده شده است.

طیبه سیاوشی، نماینده مجلس ایران با اشاره به جوانب مختلف ازدواج کودکان دختر در سنین پایین می گوید که حتی از مراجع تقلید همچون مکارم شیرازی نیز درخواست شده است که برای بالا بردن سن ازدواج کمک کنند.

این نماینده مجلس ایران می گوید که آمار نگران کننده بیوه کودکان برابر با ۲۰۰۰ نفر است که این تنها آمار آنهایی است که ثبت شده اند چون در اغلب موارد دفاتر ثبت قانونا این ازدواج و طلاق ها را ثبت نمی کنند.

سیاوشی در گفتگویی گفته است: طرح افزایش سن ازدواج کودکان تحت تاثیر آمار افزایش تعداد پدیده کودک‌همسری و تبدیل آن به کودک بیوه‌ها کلید خورد. کودکانی که با ۱۳ یا ۱۴ سال هم بیوه بودند و هم سرپرست خانوار محسوب می‌شدند. یعنی کودکانی داشتند که باید علاوه قبول مسئولیت آنها معیشت خود را تامین می‌کردند.

او می گوید که بدن دختران ۱۱ یا ۱۲ ساله در این سنین آمادگی بارداری ندارد و معمولا ریسک بارداری دوم بیشتر نیز هست و این اغلب منجر به سقط جنین نیز می شود که آسیب های جبران ناپذیری را به دختر وارد می کند.

طیبه سیاوشی گفته است که این مسئله از دلایل عدیده ای متاثر است که از جمله مهمترین آنها می توان به فقر، اعتیاد، فشارهای عشیره ای و طایفه ای اشاره کرد.

وی از دیگر مشکلات ازدواج کودکان به ازدواج با مرهای با سن بالا ـکه در برخی موارد به ۳۰ سال نیز می رسد ـ و نیز ازدواج آنها با اتباع خارجی است.

سیاوشی  می گوید: ابعادی از پدیده کودک همسری همچنان پوشیده است، یکی از این ابعاد نگران کننده، تعداد سقط جنین‌های مکرر کودکان است که درصدد دستیابی به آمار دقیق هستیم. هرچه که دراین مسئله جلوتر می‌رویم، ابعاد منفی این مسئله بیشتر می‌شود، اما نیاز به مستنداتی داریم تا ضمیمه کنیم تا خدمت کارشناسان، مسئولان و مراجع ارائه شود تا پشتوانه اصلاحیه این قانون باشد. /ایلنا

رفتن به نوار ابزار