پدیده دختران خیابان انقلاب نتیجه تحقیر زنان است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،ناهید تاج‎الدین،آذرمنصوری،علی مطهری،هادی غفاری،و عبدالرضا هاشم زایی از فعالین سیاسی و نمایندگان مجلس ایران نسبت به “دختران خیابان انقلاب” واکنش نشان داده اند.

گفته می شود جنبش اعتراض بر حجاب اجباری در ایران که اخیرا شدت یافته است موسوم به”دختران خیابان انقلاب” می باشد موج دختران خیابان انقلاب از دختری به نام ویدا موحد شروع شد که در 6 دی ماه سال جاری روسری خود را در میدان انقلاب بر چوبی بست و نسبت به حجاب اجباری اعتراض کرد. این حرکت بعدا از سوی دختران دیگر و  حتی زنان محجبه و برخی از مردان نیز پیگیری شده است.

ناهید تاج الدین نماینده مجلس در این خصوص در توییتر شخصی خود نوشته است” دختران خیابان انقلاب، همان دخترانی هستند که سال‌هاست برای سهمیه قبولی کنکور، برای اشتغال، برای مشارکت سیاسی، برای تصدی پست‌های مدیریتی، برای حضور در ورزشگاه‌ها، برای اجرای موسیقی زنده بر روی سن و… پشت دروازه‌های تبعیض جنسیتی مانده‌اند.”

آذر منصوری عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در گفتگو با خبر فوری:

شروع این مسئله به قانونی شدن پوشش اجباری بر می‌گردد و مأموریت دادن به دستگاههای انتظامی برای کنترل این پوشش. در این مرحله فقط شیوه، نوع و‌ گستره اعتراض به این اجبار عوض شده است. شما این سه چهار دهه را مرور کنید. ابتدا موی سر نماد بدحجابی قلمداد شد و نوع برخوردها با زنان از موی سر شروع شد، سالها گذشت در برابر این اجبار مقاومت شد، اشکال دیگرش هم به همین صورت مقاومت شد. چند سال بعد گفته شد چکمه نماد تبرج است، زنان مقاومت کردند و بعد از آن دیگر مو و چکمه از نماد بد پوششی حذف شد، یک دوره ای این نماد به ساپورت تغییر وضعیت داد و باز هم مقاومت شد و رسید به مانتوهای کوتاه و جلو باز،برخورد شد و باز هم مقاومت می شود.

اشتباهی که بعد از انقلاب به نظرم رخ داد این بود که حجاب شد نماد نظام اسلامی و تبدیل شد به مسئله حاکمیت، وقتی به نماد تبدیل می شود و شکل اجبار به خود می گیرد، فرق نمی کند این نماد، نماد یک جامعه مدرن باشد یا یک جامعه اسلامی، مسئله اصلی اجبار است و حذف حق انتخاب 50درصد از جمعیت کشور. این نگاه به زن به عنوان یک نماد،بدون در نظر گرفتن حق اولیه او یعنی انتخاب آگاهانه و آزادانه مسئله اصلی است که طبیعتا حس حقارت و سرخوردگی را در آنان تقویت می‌کند و طبیعی است بعد از آن مقاومت‌ها شکل اعتراضی هم به خود می‌گیرد. این معنی دیگرش تنزل دادن جایگاه و منزلت زنان است.

واکنش علی مطهری نائب رئیس پارلمان ایران به دختران خیابان انقلاب در گفتگو با ایسنا:

هیچ اجباری برای حجاب زنان در جامعه دیده نمی‌شود و بسیاری از آنان با هر وضعی که دوست دارند در جامعه حضور پیدا می‌کنند پس اجباری در کار نیست. مشکل امروز کشور حجاب نیست و بانوان کم و بیش حجاب را رعایت می‌کنند و ما هم قائل به سختگیری نیستیم.

هادی غفاری نماینده ادواری مجلس و عضو شورای مرکزی “خط امام”

در این ماجرا بحث ضد انقلاب اصلا مطرح نیست. این بحث اعتراض مدنی است و با حجاب هم کاری ندارد. آنها نگاه می‎کنند تا ببینند که نظام از چه چیزی بدش می‎آید. از هرچه که بدش بیاید همان را انجام می‏ دهند.

عبدالرضا هاشم زایی نماینده مجلس:

این اعتراضات نتیجه رفتارهایی است که در طول این سالها نسبت به زنان شده است. وقتی دختری را با مادرش یا به تنهایی به دلیل نوع پوشش سوار ماشین می کنیم و از انها تعهد می گیریم و به نوعی آنها را تحقیر می کنیم طبیعی است که باید منتظر چنین اعتراضاتی باشیم. من بر اساس سخنرانی هایی که از امام شنیدم و هنوز هم برخی از نوارهای او را دارم می گویم که امام با حجاب اجباری موافق نبود.

پیشتر غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با دختران خیابان انقلاب هم گفته بود عده ای با ناآگاهی و عده ای هم‌ با مصرف برخی مواد صنعتی‌ دست به اقداماتی می زنند که خود و خانواده هایشان را به دردسر می اندازند او ادامه داده بود بسیاری از اینها مجرد هستند و در آینده برای ازدواج و اشتغال دچار مشکل می شوند.

رفتن به نوار ابزار