دادگاه قانون اساسی اسپانیا قانون مرتبط با رفراندوم کاتالونیا را باطل کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) دادگاه قانون اساسی اسپانیا قانون رفراندوم حق تعیین سرنوشت را باطل اعلام کرد.

به نقل از رویترز، در طرف دیگر، جوردی تورول، سخنگوی دولت کاتالونیا امروز سه شنبه 17 اکتبر 2017 اعلام کرده است که تصمیم این منطقه برای اعلام استقلال تغییر نخواهد کرد.

او گفته است پاسخ این منطقه به دولت مرکزی اسپانیا برای روز پنج شنبه همان است که قبلا داده است.

دولت مرکزی اسپانیا برای کاتالونیا تا پنج شنبه این هفته ضرب الاجل تعیین کرده است که موضع خود را درباره استقلال صریحا اعلام کنند.

دولت مرکزی تهدید کرده است که اگر کاتالونیا همچنان بر استقلا اصرار ورزد تمامی اختیارات دولت محلی کاتالونیا، به ویژه خودمختاری آن را خواهد گرفت.

روز یکشنبه این هفته ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا از کاتالونیا خواسته بود که درباره تصمیم خود برای استقلال شفاف سازی کنند.

کارلس پوجدمون، رهبر کاتالونیا دیروز در پاسخ به این درخواست همچنان بر موضع قبلی اش تاکید کرده بود.

پوجدمون هفته پیش، 10 اکتبر در مجلس محلی به طور نمادین اعلام استقلال کرد ولی از مجلس خواست تا نتیجه رفراندوم را تا مدتی معلق کند تا طرفین گفتگوها را پیگیری کنند.

روز یکم اکتبر دولت کاتالونیا با وجود مخالفت های دولت مرکزی و درگیری های رای دهندگان با پلیس اسپانیا، رفراندوم استقلال این منطقه از اسپانیا را برگزار کرد.

به گفته مقامات محلی، 40 درصد مردم در این انتخابات، که پلیس اسپانیا سعی در ممانعت از برگزاری آن داشت، شرکت کرده و 90 درصد به استقلال رای مثبت داده اند.

 

 

رفتن به نوار ابزار