دادستانی استانبول حکم بازداشت دو مقام عربستانی را صادر کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) دادگاه کیفری استانبول در چارچوب پرونده قتل خاشقجی برای احمد عسیری، معاون رئیس سازمان اطلاعات و سعود بن عبدالله القحطانی، مشاور سابق دفتر سلطنتی عربستان سعودی حکم بازداشت صادر کرد.

لازم به ذکر است سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی پس از اینکه قتل جمال خاشقجی در کنسولگری ریاض در استانبول را اعلام کرد، دستور تشکیل یک کمیته وزارتی برای تجدید ساختار سازمان اطلاعات این کشور را صادر و محمد بن سلمان را نیز به ریاست این کمیته منصوب کرد.

وی همچنین 5 مقام ارشد از جمله احمد عسیری، معاون رئیس سازمان اطلاعات و سعود بن عبدالله القحطانی، مشاور سابق دفتر سلطنتی عربستان سعودی را برکنار کرده بود.

گفتنی است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست دوم ماه اکتبر 2018 به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و از آن خارج نشد.

ریاض در تاریخ 20 اکتبر قتل خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی را تأیید کرد. دادستان این کشور مدعی شد که خاشقجی بعد از “درگیری” با چند نفر در داخل کنسولگری “فوت” کرده و 18 شهروند این کشور نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند.

دادستانی کل استانبول ترکیه روز چهارشنبه 31 اکتبر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جمال خاشقجی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در این شهر، طبق نقشه‌ای خفه و کشته شده است.