خوزستان بزودی خالی از سکنه میشود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مدیر یک اندیشکده مطالعات اجتماعی و محیط زیست در ایران  می گوید که با اجرای طرح‌های غلط محیط زیستی، خوزستان به زودی خالی از سکنه می‌شود.

توتونچی کارشناس مطالعات علوم اجتماعی و اکولوژیک و مدیر اندیشکده مطالعات اجتماعی و محیط زیست درباره پروژه‌های انتقال آب خوزستان در جنوب غرب ایران، شنبه ۲۳ دی/ ۱۳ ژانویه در گفت وگو با خبرگزاری میزان، گفته است: «با اقدامات محیط زیستی و انتقال آب از خوزستان به مناطق دیگر، این استان به ورطه نابودی کشیده می‌شود. سال هاست استان‌های مرزی از لحاظ محیط زیستی مورد بی مهری قرار گرفته اند. هشدار می‌دهیم خوزستان به زودی خالی از سکنه می‌شود. مطمئنا نگهداری یک منطقه مرزی خالی از سکنه برای حاکمیت بسیار دشوار خواهد بود. این محل به تجمع افراد شرور تبدیل و محل نزاع می‌شود. مگر چه تعداد نیروی انتظامی می‌تواند در شهر مستقر باشد. متاسفانه این همان نقشه ادامه دار دشمنان برای تجزیه کشورها است».

مدتهاست حکومت ایران بر انتقال آب کارون و دیگر رودخانه های پر آب این استان به استان اصفهان در مرکز ایران اصرار دارد. مردم این استان عرب نشین بارها به این وضعیت اعتراض کرده و این سیاست حکومت مرکزی ایران را تبعض آمیز و ”عرب ستیزانه” عنوان می کنند. بارها نمایندگان این استان نیز به این وضعیت اعتراض کرده اند اما نتوانسته اند از پس لابی قدرتمند نمایندگان اصفهانی و مقامات این استان در حکومت برآیند. استان اصفهان از استانهای خشک و نیمه خشک ایران به شمار می آید. با این وجود کارخانه هایی که بیشترین آب را در صنایع ایران مصرف می کنند در این استان قرار دارند و گندم نیز به عنوان یکی از محصولات اصلی این استان تبدیل شده است. علاوه بر خوزستان، اصفهان آب دیگر استانهای همسایه را نیز به این منطقه هدایت می کند.

توتونچی افزوده است: «طرح‌های انتقال‌های آب در حیطه وظایف سازمان محیط زیست نیست. این سازمان تنها می‌تواند طرح‌ها را ارزیابی کند و سپس بگوید اجرای آن چه مشکلاتی دارد، بهتر است اجرا شود یا خیر. متاسفانه سازمان محیط زیست از افراد بدون تخصص و بدون فهم اکولوژیک پر شده است. حتی مشاوران و معاونین خبره‌ای نیز وجود ندارند که به مدیران مشاوره درست بدهند. سازمان متولی حکمرانی بر آب نداریم. وزارت نیرو نیز از آب کسب سود می‌کند و تنها تفکر سازه‌ای مدیریت آب دارد، پس چطور می‌تواند صرفه جویی را آموزش دهد و آب را برای نسل‌های آینده کشور حفظ کند».

خوزستان قطب گندم بود، چطور ممکن است مردم برای کار به دیگر استانها کوچ کنند

این مدیر اندیشکده مطالعات اجتماعی و محیط زیست بیان کرده است: «کشور ما پیشینه خوبی دارد، اما نمی‌توان تضمین کرد از لحاظ منابع زیر ساختی و محیط زیستی نیز آینده خوبی داشته باشد. خوزستان قطب گندم، خرما، شکر و نیشکر است. میزان اشتغال خوزستانی‌ها به واسطه آب بسیار بیشتر از میزان اشتغالی است که قرار است با آب رود کارون در کرمان ایجاد شود. خوزستانی‌ها خود کار دارند چطور ممکن است به شهر دیگری بروند و کارگر دیگران شوند».

توتونچی در پایان تایید کرده است: همین امروز نیز برای رسیدگی به وضعیت خوزستان بسیار دیر است چه برسد به فردا. اگر امروز اقدامی نکنیم فردا با فاجعه روبرو می‌شویم. متاسفانه ضعف و سو مدیریت داریم. باید نگاهمان را عوض کنیم. مسئولان باید به مردم و روش‌های قدیمی اعتماد کنند.