“خودسوزی زنان در ایلام تبدیل به فرهنگ غالب شده است”

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،محمد جواد فاطمی رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته ایران اعلام کرده است  آمار خودسوزی زنان در استان ایلام واقع در غرب ایران بیش از سایر استان ها می باشد و تقریبا به فرهنگ غالب آن منطقه تبدیل شده است.

او ادامه داده است پدیده‌ خودسوزی میان زنان در استان‌هایی مانند ایلام، لرستان، کرمانشاه و کردستان، ترکمن‌های گلستان ‌و بوشهر بیشتر دیده می‌شود.

وی گفته است آمار مشخصی از میزان خودسوزی در شهرهای مختلف ایران در دست نیست.

فاطمی اظهار داشته است برخی از مسوولان امر معتقدند که انتشار هرچه بیشتر اخبار مربوط به خودکشی و خودسوزی باعث متشنج شدن جامعه و شیوع بیشتر این شیوه در بین مردم می‌شود، در حالی‌که عدم انتشار و پرداختن به این پدیده‌ اجتماعی نه تنها آمار خودکشی و خودسوزی را کاهش نداده، بلکه طبق آمار، خودکشی افزایش نیز داشته و شیوع آن را امروزه می‌توان حتی در سکوت خبری شاهد بود.
طاهره امیری  کارشناس ارشد روانشناسی بالینی هم در مورد شیوع خودسوزی در بین زنان ایران به روزنامه همدلی گفته است زنانی که نه حرفشان شنیده می شود و نه در جامعه مرد سالار دیده می شوند و نه از کوچکترین حق و حقوقی برخوردار هستند، چاره ای به جز انتخاب مرگ خود خواسته ندارند. آنان خودسوزی که سخت ترین نوع خودکشی است را انتخاب می کنند که بلکه بتوانند صدای اعتراضشان را بلندتر به گوش خانواده و جامعه ای که سالهاست آنها را انکار کرده است برسانند.