خامنه‌ای دولت را مسئول بحران ارز در ایران دانست

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)علی خامنه‌ای، رهبر ایران، بحران ارز در ایران را نتیجه “بی‌تدبیری‌ها و بی‌توجهی‌ها” خوانده و در سخنان خود تلویحا دولت را مسئول وضعیت بازار ارز دانسته است.

خامنه‌ای امروز دوشنبه ۲۲ مرداد در یک سخنرانی عمومی گفت که مشکل ارز مربوط به “نحوه‌ مدیریت و سیاست‌گذاری اجرایی” است. او به نقل از “کارشناسان اقتصادی و بسیاری از مسئولین” گفت که ریشه مشکلات اقتصادی از جمله کاهش ارزش ریال خارجی نیست بلکه درونی است. رهبر ایران اذعان کرد که “بخشی از مردم واقعا زیر فشارند و این گرانی مواد غذایی و مسکن و… روی مردم فشار می‌آورد.” او گفت: “وقتی قیمت ریال این‌جور پایین می‌آید، آن کارمند روزمزد است که برایش چیزی نمی‌ماند.”

در ماه‌ها و هفته‌های گذشته ارزش ریال به شدت افت کرده و اقدامات دولت ایران برای مهار این بحران نتیجه قابل توجهی نداشته است.

خامنه‌ای درباره تحریم‌های آمریکا هم گفته است که اگر عملکرد مسئولان بهتر شود “تحریم‌ها اثر زیادی نمی‌گذارد و می‌شود ایستاد”.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، سه ماه بعد از اعلام خروج از توافق هسته‌ای ایران (برجام) بخشی از تحریم‌های خود علیه ایران را دوباره اعمال کرد. بخش دوم این تحریم‌ها هم که صنعت نفت و انرژی ایران را هدف می‌گیرد تا کمتر از سه ماه دیگر باز می‌گردد.

خامنه‌ای نامه اخیر صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران برای تشکیل دادگاه‌های ویژه مبارزه با فساد را گامی مهم و مثبت خواند. لاریجانی در نامه ای به رهبر ایران، خواهان ممنوع شدن “هرگونه تعلیق و تخفیف” در ارتباط با محکومان پرونده‌های فساد شده بود و پبیشنهاد کرده بود که شعبی ویژه از دادگاه انقلاب با ترکیب “سه نفر قاضی با حداقل ۲۰ سال سابقه قضایی”، رسیدگی اختصاصی به این پرونده‌ها را بر عهده بگیرند.

خامنه‌ای که پیشتر با این پیشنهاد موافقت کرده بود، امروز گفت: “وقتی با فساد و مفسد مقابله صورت گیرد، جیغ‌ودادهایی بلند می‌شود… این را بدانید بناست با مفسد بدون هیچ ملاحظه‌ای برخورد قاطع صورت گیرد.”

او در عین حال در واکنش به شعار حاضران که خواهان اعدام “مفسدان اقتصادی” بودند گفت: “اجازه بدهید، شما مگر دادگاهید؟ فضاسازی نکنید، بعضی‌ها ممکن است اعدامی باشند و بعضی ممکن است حبسی باشند. بنده نوشته‌ام مقابله باید عادلانه و بادقت انجام شود.”
بی بی سی/* 

 

رفتن به نوار ابزار