خاتمی: منشأ اعتراض‌های اخیر ایران بی‌اعتمادی به حاکمان بود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران در تحلیلی از اعتراض های اخیر در این کشور تصریح کرد: منشا آنچه در جامعه ما رخ داد، بروز نارضایتی و بروز نوعی بی اعتمادی جامعه به حاکمان و جریاناتی است که در نظام هستند اعم از اصلاح طلبان و دیگران؛ یعنی توقعات برآورده نشده است.

به گزارش “سایت رسمی محمد خاتمی”، وی در دیدار با اعضای انجمن مدرسین دانشگاه ها گفت: مردم ما ناراضی هستند و اگر گسلهای نارضایتی فعال شود، خیلی خسارت بار است و مشخص نیست به کجا خواهد انجامید.

خاتمی ادامه داد: در وقایع اخیر، اجماع خیلی مبارکی در این موضوع ایجاد شد که مردم مطالباتی دارند و مطالبات آنها برآورده نشده است.

وی با بیان اینکه «جوانانی که حتی شعارهای تند و ساختارشکنانه می دادند، برانداز نبودند» گفت: اینها اعتراض داشتند؛ «آشغال» و «آشوب طلب» نبودند بلکه جوانانی بودند که احساساتشان غلبه کرده بود.

خاتمی در ادامه به سوء استفاده برخی قدرتهای خارجی از جمله اسرائیل و آمریکا از اعتراضات مذکور اشاره کرد و افزود که ورود آنها “سبب شد که اکثریت جامعه ناراضی ما خودشان را کنار بکشند”.

– صدا و سیمای ایران نفرت پراکنی می کند

رئیس جمهور پیشین ایران همچنین با انتقاد از عملکرد صدا و سیمای این کشور گفت: تشکیلات اطلاع رسانی و تبلیغاتی در صداوسیما باید تغییر کند؛ دائما مردم می بینند از آنجا نفرت پراکنی صورت می گیرد و به نفع برخی جریانات با پایگاه های ضعیف، بدترین تخریبها صورت می گیرد و اطلاعات یک طرفه به مردم عرضه می شود. بیایند به جای نفرت پراکنی و ایجاد فضای تنگ که لج مردم را در مسایل در می آورد، بحث گفت وگو را مطرح کنند و قضاوت را به مردم بسپارند.

خاتمی افزود: وقتی مردم احساس کنند صداهای موجود شنیده می شود، نتیجه، از کار انداختن شایعات و شایعه سازان و تشکیلاتی خواهد بود که مردم وقتی بی اعتماد می شوند، می روند به آن رجوع می کنند.

– نقص ها و خطاها در قوه قضاییه کم نبود

رئیس جمهور پیشین ایران در ادامه قوه قضاییه این کشور را مخاطب قرار داد و گفت: مبارزه با فساد و پرهیز از برخورد سیاسی از جمله اقداماتی است که قوه قضاییه باید بر آن اهتمام داشته باشد.

خاتمی به دوره قبل قوه قضاییه که مدعی بود ویرانه ای را تحویل گرفته است اشاره کرد و افزود: گرچه در آغاز نقص ها و خطاها در آنجا کم نبود که منجر به تذکرات مکرر قانون اساسی شد ولی با تدبر و واقع بینی در اواخر دوره، قوه قضاییه به یک جمع بندی رسید که باید حرمت و آزادی و حقوق مردم رعایت شود و بخشنامه ای صادر کرد که بلافاصله در مجلس وقت به قانون تبدیل شد، اگرچه ممکن است آنچنان که باید و شاید اجرا نشده باشد.

وی از رییس قوه قضاییه درخواست کرد در دو سال باقیمانده برای بازگرداندن اعتبار به این قوه مهم و کارآمدن کردن آن در جهت مبارزه با فساد و دفاع از حقوق و حرمت مردم و نیز مبانی جمهوری اسلامی اقدام کند.