حکومت عراق در مسیر سرنگونی/عراقیها احزاب وابسته به ایران را نمی‌خواهند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مردم عراق، گروه‌ها و احزاب وابسته به ایران را نمی‌خواهند.مقتدا صدر، روحانی شیعه مذهب عراقی، آخرین میخ را بر تابوت حکومت عادل عبد المهدی کوبید. صدر طی بیانه‌ای از نمایندگان جناح «سائرون» در پارلمان عراق که رهبری آن را بر عهده دارد، خواست تا فعالیت‌های خود را در پارلمان به حالت تعلیق در آورند. وی هم‌چنان، خواستار استعفای دولت و انتخابات زود هنگام شد.

نظام سیاسی در عراق، از نوع مردم سالاری پارلمانی است و توسط نمایندگان مردم در پارلمان برگزیده می‌شود. پارلمان عراق از اکثریت شیعه تشکیل یافته که شامل چندین جناح یا فهرست می باشد. آن‌ها عبارت اند از: سائرون، فتح، نصر و دولت قانون. به اضافه ائتلاف کردها.

عبد المهدی که تنها یک سال از حکومتش می‌گذرد، با بودجه ۱۱۲ میلیارد دولاری با کسری ۲۳ میلیارد دولار، کار را آغاز کرد، این بودجه که به سه بخش تقسیم شده بود، ۴۳ درصد آن به رياست‌ها و ادارات دولتی، ۱۷ درصد آن به اقلیم کردستان و بقیه به حقوق ۸ میلیون کارمند دولت که بر اساس انگیزهای سیاسی و اهداف انتخاباتی تعیین شده اند، اختصاص داده شد. اما نصیب ملت عراق که در انتظار توقف چرخ فساد، ثانیه شماری می‌کند و از فقر و بی‌کاری رنج می‌کشد، از این بودجه، بسیار ناچیز بود.

عادل مهدی اخیرا در رأس هیأتی که در تاریخ عراق سابقه نداشت و متشکل از ۸۰ نفر از جمله وزرا، وکلا، مدیران و رؤسای شرکت‌های خصوصی بود، عازم چین شد وتفاهم نامه‌هایی زیادی را با دولت چین به امضا رساند.

حال، دیگر خواست معترضان، در مرز توافقات و اصلاحات سیاسی جزئی، متوقف نمی‌شود، بلکه از آن فرا رفته، خواهان تعدیل قانون اساسی و برگزاری انتخابات جدید، می‌باشد؛ انتخاباتی که در آن شخصیت‌های سیاسی و دینی فاسد گذشته، حق نامزدی را نداشته باشند.

معترضان خواستار عراق نوینی هستند که در آن مدیران و رهبران جوان، زمام امور را به دست گیرند و عاملان حیف و میل شدن حدود هزار میلیارد دلار از سرمایه کشور را به محاکمه کشند./  ایندیپندت

رفتن به نوار ابزار