حمله گسترده به صلح بانان در کنگو / ۱۴ کشته و ۵۳ زخمی

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) درپی حمله‌ای در شمال ”کیوو” در کنگو دست کم ۱۴ صلح‌بان سازمان ملل متحد کشته و ۵۳ نفر از آنها مجروح شده‌اند.

هیات صلح‌بانی ”مونوسکو” در کنگو گفته است صلح‌بانان این گروه هدف حمله شورشیان نیروهای ائتلاف دموکراتیک کنگو در شمال ایالت ”کیوو” قرار گرفته‌اند. بر اساس این گزارش، ۵ سرباز از نیروهای نظامی جمهوری دموکراتیک کنگو نیز در این حمله کشته شده‌اند. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد این حمله را بدترین حمله علیه صلح‌بانان سازمان ملل متحد در سال‌های اخیر توصیف کرده‌ و به خانواده قربانیان در تانزانیا تسلیت گفته است.

سال‌ها رقابت گروه‌های شبه‌نظامی برای سلطه بر شرق کنگو باعث بی‌ثباتی در این منطقه شده‌است. در بیانیه هیات صلح‌بانی مونوسکو آمده است پنجشنبه بعدازظهر شورشیان به پایگاه عملیاتی ”سمولیکی” در منطقه ”بنی” حمله کردند. این حمله به درگیری طولانی‌تری میان شورشیان، صلح‌بانان و نیروهای نظامی جمهوری دموکراتیک کنگو شد.

مامان سیدیکو، رییس هیات صلح‌بانی سازمان ملل متحد این حمله را شدیدا محکوم کرده و گفته است صلح‌بانان و نیروهای نظامی کنگو تمام اقدامات لازم را برای مسئول‌شناخته شدن عاملان این حمله انجام خواهند داد. خبرنگار بی‌بی‌سی در ”کینشازا” می‌گوید در ماه اکتبر سال جاری نیز دو صلح‌بان دیگر در کنگو به دست همین شورشیان کشته شدند. مونوسکو بزرگترین و پرهزینه‌ترین عملیات صلح‌بانی سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۰ است.

اوایل سال جاری سازمان ملل متحد خبرداد قصد دارد تعداد صلح‌بانان خود در این منطقه را از ۱۹هزار نفر به سه هزار نفر کاهش دهد. چندین عضو سازمان ملل متحد اعلام کرده‌اند خواستار کاهش هزینه‌ها در قبال عملیات صلح‌بانی هستند. درگیری و خشونتها در جمهوری دمکراتیک کنگو باعث شده است که یک میلیون و هفتصد هزار نفر در سال جاری میلادی مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شوند؛ رقمی که به گفته این سازمانهای امدادرسانی منجر به “بحرانی عظیم” در این کشور شده است.

رفتن به نوار ابزار