حمله پلیس افغانستان به مدرسه دخترانه افغان – ترک در کابل

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) بعد از ظهر دیروز سه شنبه ۲۱ آذر/ ۱۲ دسامبر، شماری از نیروهای پلیس افغانستان به یک مدرسه دخترانه افغان‌ ـ ترک حمله کرده اند.

این حادثه چند ساعت پس از آن صورت گرفت که چهار معلم این مدرسه که سه نفرشان شهروند ترکیه بوده اند، به وسیله سرویس امنیتی افغانسستان دستگیر شدند. ترکیه ماهها پیش از حکومت افغانستان خواسته بود که این مدارس را ببندد، زیرا این مدارس توسط فتح الله گولن، اداره می شوند که ترکیه او را به مدیریت کودتای ناکام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ متهم می کند و نیز او را رهبر گروه تروریستی فتو می داند. گولن در پنسیلوانیای امریکا در تبعید خودخواسته زندگی می کند.

حکومت افغانستان هنوز به این درخواست ترکیه پاسخ خاصی نداده است. اطلاعات بیشتری از معلمهای شهروند ترکیه در دست نیست. ماموران امنیتی افغانستان در این حمله اتاق چندین دانش آموز را در خوابگاه تفتیش کرده اند که خشم مسئولان مدرسه و نیز والدین این دانش آموزان را در آورده است.

یک مقام این مدرسه افغان ـ ترک گفته است که ماموران هیچ حکمی برای تفتیش نداشته اند و علاوه بر مدرسه و خوابگاه آن، خانه چندین معلم این مدرسه را نیز جستجو کرده اند. مقامات سرویس امنیتی افغانستان هنوز واکنشی به این جریان نداشته اند.

حکومت ترکیه می گوید ماهیت این مدارس تروریستی است و افکار رادیکال را در بین دانش آموزان اشاعه می دهد. حداقل ۸ هزار دانش آموز افغانستانی به این مدارس می روند.

رفتن به نوار ابزار