حملات تروریستی به دو مسجد در نیوزلند؛ 49 نفرکشته شدند


به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز ( محا) مایک بوش، رئیس اداره کل پلیس نیوزلند اعلام کرد: شمار قربانیان حمله تروریستی به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند به 49 نفر رسیده است.

به گفته وی شخصی که در سنین 20 سالگی قرار دارد، به ظن دست داشتن در این جنایت محاکمه خواهد شد. 

بوش همچنین اعلام کرد که نیروهای امنیتی یک خودروی حامل دو بمب دست ساز را شناسایی و یکی از این بمب ها را خنثی کردند.

 نخست‌وزیر نیوزلند حمله به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ تروریستی است

جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزلند طی نشست خبری پس از حملات تروریستی مرگبار به دو مسجد در این کشور گفت که شمار قربانیان حملات تروریستی به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ به 40 نفر رسیده و 20 نفر دیگر زخمی شده اند.

وی افزود: این حملات تروریستی بوده و اسامی عاملان آن در لیست تروریسم این کشور قرار نداشتند.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا پیشتر اعلام کرد که یکی از مهاجمان حمله به مساجد در منطقه کرایست چرچ نیوزلند، شهروند استرالیا بوده است.

نخست‌وزیر استرالیا: یکی از عاملان حمله به مساجد در نیوزلند شهروند استرالیا است

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا طی نشست خبری اعلام کرد که یکی از عاملان حمله به مساجد در منطقه کرایست چرچ نیوزلند، شهروند استرالیا است.

موریسون پس از انتشار پیامی در لحظات ابتدایی وقوع این حملات تروریستی، نشست خبری برگزار و حملات مذکور را محکوم کرد.

نخست‌وزیر استرالیا با بیان اینکه یکی از 4 عامل حملات تروریستی، شهروند استرالیا است، افزود: “ما امروز در اینجا حملاتی که توسط یک تروریست افراط گرا انجام شده را به شدت محکوم می کنیم. استرالیا و نیوزیلند نه تنها متحد و شریک بوده، بلکه مانند یک خانواده هستند.

وی ادامه داد: به همراه خویشاوندان نیوزلندی خود عزادار هستیم و از این حادثه شوکه شدیم. این حادثه ما را وحشت زده و متاثر کرد. برای مسلمانان نیوزلندی و استرالیایی دعا می کنم.

گفتنی است در حملات تروریستی به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند 40 نفر جان باختند.

پلیس از همه مساجد در سراسر نیوزیلند خواست تا در‌های خود را ببندند

مایک بوش، فرمانده پلیس نیوزیلند در پی حملات اسلام‌هراسانه به مساجد «نور» و «لینوود» در این کشور از همه مساجد در سراسر نیوزیلند خواست تا درهای خود را ببندند. 

وی همچنین از شهرندان خواست تا از نزدیک شدن به مساجد خودداری کنند. 

پلیس نیوزیلند به‌ طور دقیق آمار کشته شده‌ها را تاکنون اعلام نکرده، اما از بازداشت چهار مظنون خبر داد. به گفته پلیس این کشور سه نفر از مهاجمان مرد و یکی از آنها زن است.

از سوی دیگر جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند اعلام کرد که در حمله مسلحانه به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ 40 نفر جان باختند. 

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا نیز اعلام کرد که یکی از مهاجمان حمله به مساجد در منطقه کرایست چرچ نیوزلند، شهروند استرالیا بوده است.❮❯

حمله مسلحانه به دو مسجد در نیوزیلند

در حمله مسلحانه به دو مسجد در شهر کرایست چرچ نیوزیلند حین اقامه نماز جمعه، ده‌ها نمازگزار جان خود را از دست داده و مجروح شدند. ( Diederik van Heyningen – خبرگزاری آناتولی )

حمله تروریستی به دو مسجد در نیوزیلند

در حمله توریستی به دو مسجد در شهر کرایست چرچ نیوزلند حین اقامه نماز جمعه، ده‌ها نمازگزار جان خود را از دست داده و مجروح شدند.

بر اساس گزارش ها حمله در مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کرایست چرچ در حینی که نمازگزاران در حال اقامه نماز جمعه بودند رخ داده‌است. 

هنگام حمله حدود 200 نمازگزار در مسجد النور در حال اقامه نماز جمعه بودند.

پلیس نیوزلند در توئیتر اعلام کرد: “یک تیرانداز حرفه ای در کرایست چرچ به مسجد حمله کرده و پلیس با تمام قوا سعی در مقابله با آن را دارد. اما خطر هنوز ادامه دارد. از ساکنان کرایست چرچ می خواهیم تا اطلاع ثانویه از رفت و آمد در کوچه و خیابان های این منطقه خودداری کنند و از خانه‌های خود خارج نشوند. تمام مدارس این منطقه نیز تا اطلاع ثانویه تعطیل است. از همکاری شما با پلیس متشکریم. تلاش خود را برای اطلاع رسانی در مورد آخرین تحولات انجام خواهیم داد.”

به گزارش رسانه‌های محلی نیوزلند، یک شاهد عینی به نام لن پنها اظهار داشت: “یک فرد سیاه پوش وارد مسجد النور شد و به سمت نمازگزاران تیراندازی کرد. در مسجد ازدحام ایجاد شد و فرد مهاجم پیش از آمدن نگهبانان فرار کرد. وقتی برای کمک وارد مسجد شدم با اجساد نمازگزاران بر روی زمین مواجه شدم.”

بر اساس گزارش دیگر صدای تیراندازی از مسجدی در محله لینوود نیز به گوش رسید.

سفیر ترکیه در نیوزلند به خبرنگار آناتولی گفت که شهروند ترک در بین قربانیان این حمله وجود ندارد.

هنوز گزارش رسمی در مورد تعداد قربانیان این حادثه اعلام نشده است.