حمایت جمعی از روشنفکران برجسته جهان عرب از عملیات شاخه زیتون در عفرین

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)، پلت فرم اندیشه استراتژیک که در برگیرنده روشنفکران برجسته جهان عرب است، حمایت خود از عملیات شاخه زیتون نیروهای مسلح ترکیه علیه گروه های تروریستی پ.ک.ک/ پ.ی.د و داعش مستقر در عفرین را اعلام کرد.

این مرکز طی بیانیه ای با امضای 88 آکادمیسین، نویسنده، روزنامه نگار و سیاستمدار از بیش از 30 کشور جهان حمایت خود از عملیات شاخه زیتون ترکیه را اعلام کرد.

در این بیانیه ضمن اشاره به اینکه این عملیات در راستای حمایت ارتش ترکیه از نیروهای ارتش آزاد سوریه و در هماهنگی با آنها صورت می گیرد آمده است: ترکیه حق دفاع از امنیت ملی و حفاظت از مرزهایش را دارد. ترکیه دوست ملت سوریه بوده و همواره حامی تمامیت ارضی سوریه است.

همچنین در بیانیه مذکور تصریح شده است اظهارات سیاسی ترکیه در خصوص لزوم عملیات نظامی را درست و بجا می دانیم. تمامی گروه های تروریستی همچون داعش٬ پ.ک.ک و پ.ی.د که عنصر خارجی و قادر به درک فرهنگ و تمدن منطقه نیستند را رد می کنیم.

در این بیانیه گفته شده رویکرد ترکیه در قبال مردم سوریه و مردم سایر کشورهای اسلامی برادرانه بوده و کمک های انسان دوستانه این کشور شایان تقدیر است.

در بین امضا کنندگان این بیانیه افرادی همچون طارق هاشمی معاون رئیس جمهور سابق عراق٬ حمزه منصور دبیر کل سابق جبهه اسلامی در اردن و باسم حاتاحات کارشناس اتحادیه اروپا نیز به چشم می خورد.

گفتنی است ارتش ترکیه در تاریخ 20 ژانویه 2018 عملیات شاخه زیتون را جهت نابودی تروریست های پ.ک.ک/ ک.ج.ک/ پ.ی.د- ی.پ.گ و داعش در منطقه عفرین در شمال غرب سوریه و نجات مردم دوست و برادر این مناطق از ظلم و فشار تروریست‌ها آغاز کرد. 

لازم به ذکر است که عملیات شاخه زیتون بر اساس حق دفاع مشروع بین المللی، قطعنامه‌های مبارزه با تروریسم 1624 (2005)، 2170 (2014) و 2178 (2014) شورای امنیت و ماده 51 منشور سازمان ملل با احترام به حفظ تمامیت ارضی سوریه انجام می شود.