حقایقی تکان دهنده از بحران آب در ایران

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مسعود کاظمی در مطلبی “حقایقی تکان دهنده از بحران آب در ایران” را شرح داد.

 

گزیده هایی از این نوشته به شرح زیر است:

نیمی از کشور ایران خشک می‌شود/ ایران ٣ برابر سد کرخه آب صادر کرده است/ ۱۲ استان از ٣١ استان ایران تا ۵۰ سال آینده تمام سفره‌های زیرزمینی آب‌شان را از دست می‌دهند. این گزارش تکان‌دهنده نیویورک‌تایمز است که بهمن ۹۶ منتشر شد.

 

هدایت فهمی، کارشناس منابع آب وزارت نیرو توضیح می‌دهد: «برای مصرف کنونی آب‌مان به ٣ ایران نیاز داریم زیرا ایران ٣ برابر ظرفیت اکولوژیستی خود آب مصرف می‌کند».

 

در‌ سال ٩٣ چیزی در حدود ٨٣٣‌هزار تن هندوانه از ایران صادر شده است. تحقیقات ثابت کرده هر کیلوگرم هندوانه ۴٠٠لیتر آب مجازی در خود دارد.

 

نیویورک تایمز با اشاره به نقش کم‌آبی در تحولات سیاسی و اجتماعی نوشت: نیجریه، سوریه، سومالی و حالا ایران در هر کدام از این کشورها به ‌انحای مختلف بروز ‎بحران آب موجب بروز مجموعه‌ای از ناآرامی‌های اجتماعی، مهاجرت گسترده، آشوب و حتی جنگ می‌شود.

 

کلانتری: بارندگی ۱۰ برابر هم شود، فایده‌ای ندارد زیرا آب جاری می‌شود. آب‌های جاری هم کم می‌شود. آب‌ها در حال شور شدن است و کیفیت هم‌زمان با کمیت با شدت در حال کم‌ شدن است. اینها فجایعی است که این سرزمین در انتظار آن است. فکر می‌کنم دیگر دیر شده و روزبه‌روز هم دیرتر می‌شود.

 

مسئله آب وخیم‌تر از آن است که هر کسی تصور می کند.

 

رفتن به نوارابزار