“حضور حشد الشعبی در ایران مغایر قانون اساسی است”

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) دو نماینده مجلس ایران با اعتراض به حضور نیروهای شبه نظامی حشد الشعبی عراق و فاطمیون متشکل از اتباع افغانستان در مناطق سیل‌زده جنوب و غرب این کشور، این موضوع را مغایر با قانون اساسی ایران خوانده اند.

بهرام پارسایی، نماینده شیراز در مجلس ایران در شبکه اجتماعی توییتر با نوشتن اینکه مرزهای کشور “حرمت” دارند، حضور “نیروی نظامی خارجی حتی به بهانه امداد رسانی” را قابل قبول ندانست.

پارسایی درباره حضور نیروهای شبه نظامی خارجی در داخل خاک ایران نوشته است: “اگر با ماهیت نظامی در کشور مستقر شوند نقض اصل 146 قانون اساسی است و اگر بخواهند در قالب همکاری دو کشور عمل کنند، طبق اصل 125 قانون اساسی، بايد توافقنامه آن بعد از تصویب مجلس، با امضاى رئیس‌جمهور اجرا گردد”.

عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده نقده در مجلس ایران نیز در حساب خود در توییتر نوشت: “آیا ارتش و سپاه به اندازه کافی نیرو نداشت؟ آیا فراخوان مردمی دادیم و کسی نیامد که حشد الشعبی و فاطمیون وارد مناطق سیل‌زده شدند؟ گیرم که نیاز بود، چرا بدون اطلاع و مجوز دولت و مجلس؟ در هر صورت اصول 125 و 146 رعایت نشده و هم وحدت ملی و هم قانون اساسی با یک اقدام نادیده گرفته شدند.”

اعتراض‌ها به حضور برخی گروه‌های شبه‌نظامی خارجی در خاک ایران درحالی شدت گرفته که موسی غضنفری آبادی، رئیس دادگاه انقلاب تهران 15 اسفند سال گذشته در جمع طلاب «مدرسه علمیه معصومیه قم» گفته بود: “اگر ما انقلاب را یاری نکنیم، حشد الشعبی عراق، فاطمیون افغان، زینبیون پاکستان و حوثی‌های یمن خواهند آمد و انقلاب را یاری خواهند کرد”.

خبرگزاری «ایرنا» طی گزارشی به حضور شبه‌نظامیان خارجی در مناطق سیل زده ایران پرداخته است.

این خبرگزاری نوشته است: از دیگر ادعاهای مطرح شده این بود که حضور نیروهای بسیج مردمی عراق در خاک ایران با هدف عادی سازی این اقدام صورت گرفته تا در موقع لزوم از ظرفیت آن ها برای سرکوب اعتراضات استفاده شود. 

گفتنی است فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در گزارشی با اشاره به وسعت حادثه سیل اخیر در ایران، اعلام کرده که بیش از 2 میلیون سیل زده ایرانی نیاز به کمک های بشردوستانه دارند. 

بر اثر سیل در 259 شهر و 5148 روستای ایران بیش از 150 هزار واحد مسکونی آسیب دیده یا ویران شده است. همچنین بر اثر جاری شدن سیل در استان های مختلف ایران 78 نفر جانباخته، 1137 نفر مجروح و حدود 300 هزار نفر آواره شده اند.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار