حسینی خامنه ای: سعودی‌ها و اماراتی‌ها به دنبال تجزیه یمن هستند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) سید علی حسینی خامنه ای، رهبر ایران دیروز سه شنبه در دیدار با محمد عبدالسلام، سخنگوی حوثی‌های (انصارالله) یمن و هیئت همراه وی که به تهران سفر کرده است، گفت: عربستان سعودی و امارات متحده عربی به دنبال تجزیه یمن هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رهبر ایران، حسینی خامنه ای در دیدار با سخنگوی حوثی‌ها تصریح کرد: «حفظ یکپارچگی یمن با توجه به عقاید دینی و قومیت‌های مختلف این کشور نیازمند گفتگوهای یمنی – یمنی است».

رهبر ایران همچنین با اشاره به حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به حوثی‌ها که در مواقعی منجر به کشته شدن شمار زیادی از مردم غیرنظامی یمن نیز می‌شود، افزود: آنچه در یمن می‌گذرد، واقعیت دنیای امروز و مدعیان حقوق بشر است.

همچنین در این دیدار محمد عبدالسلام سخنگوی حوثی‌ها، نامه سیدعبدالملک بدرالدین رهبر این گروه شبه نظامی را به رهبر ایران تقدیم کرده است.

گفتنی است، شبه‌نظامیان حوثی در سپتامبر 2014 طی شورشی کنترل صنعا پایتخت و برخی مناطق یمن را به دست گرفتند و عبده منصور هادی، رئیس جمهور منتخب این کشور را مجبور به ترک پایتخت کردند. دولت مشروع یمن به ریاست منصور هادی که جامعه بین المللی آن را به رسمیت می‌شناسد، از آن زمان در شهر عدن این کشور مستقر شده است. ائتلاف بین‌المللی به رهبری عربستان سعودی در 26 مارس 2015 برای مقابله با پیشروی حوثی‌ها و نیروهای طرفدار علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور سابق یمن، عملیاتی با عنوان «طوفان قاطع» را آغاز کرد.

این عملیات در 21 آوریل 2015 پایان یافت و عملیات دیگری به نام «بازگشت امید» از سوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی آغاز شد. طی روزهای اخیر میان شورای انتقالی جنوب تحت حمایت امارات متحده عربی و دولت منصور هادی نیز درگیری‌های شدیدی به وقوع پیوسته است. شورای انتقالی جنوب و دولت یمن پیش از این در کنار هم علیه حوثی‌ها می‌جنگیدند.

براساس گزارش‌های سازمان‌ ملل متحد سال جاری از 2016 تاکنون در یمن حدود 70 هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

رفتن به نوار ابزار