حسن دمیرچی/مردی که مصداق نام آذربایجان بود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، استاد حسن دمیرچی، شخصیت برگزیده ملی و هنرمند برجسته مردمی آذربایجان٬ فردی است که آوازه شهرت و تاثیرش مرزهای ایران و‌ آذربایجان را در نوردیده است.

وی امروز صبح همانند ستاره ای در کهکشان آذربایجان خاموش شد.

حسن دمیرچی کیست؟

حسن هرگلی معروف به حسن آذربایجان و حسن آغا دمیرچی می باشد.

حسن آغا دمیرچی بواسطه شغل خودش که حددادی و کار با آهن آلات بوده است به حسن آغا دمیرچی معروف شده است تخلص شعری وی هم دمیرچی بوده و عنوان “آذربایجان” به خاطر فعالیت های مدنی و سیاسی وی در راه احقاق حقوق آذربایجانی ها از طرف مردم به وی اعطا شده بود.

حسن آذربایجان متولد 1320 در تبریز بوده و یکی از سرمایه گذاران معروف بخش ساختمان و صنعت در تبریز بوده است.

فعالیت های حسن دمیرچی در زمینه سیاسی،فرهنگی و موسیقی آذربایجان:

بدون شک نسل های آینده در کتب های مختلف انتشار یافته در زمینه موسیقی آذربایجان از افراد شاخص آذربایجانی در این زمینه در اواسط قرن بیستم و اوائل قرن بیست و یکم با نام و استعداد هنری حسن آغا دمیرچی بیشتر آشناخواهند شد چرا که وی یک از ستون ها و از  هسته های اصلی موسیقی آذربایجان در نیم قرن اخیر بوده است.

وی بواسطه فعالیت های درخشان هنری خود با عناوینی چون “هنرمند مردمی”، “ملی” و “حسن آذربایجان” در میان مردم و خصوصا در میان فعالین حرکت ملی و مدنی آذربایجان معروف شده بود.

حسن آذربایجان علاوه بر هنر موسیقی از نویسندگان سرشناس و شاعر هم می باشد.

چندین جلد کتاب از وی در رابطه با آموزش موسیقی “موغام” چاپ و انتشار یافته است. او حتی در ایامی که در زندان بود به علاقمندان موسیقی آذربایجانی درس می داده است.
حسن آغا در تبریز و در سال 1365 همراه با پرفسور زهتابی در تاسیس انجمن “آذربایجان مدنیت اوجاغی” حضوری فعال داشت.

به همت و حمایت مادی و معنوی وی کلاس موسیقی استاد علی سلیمی راه اندازی و به تعلیم موسیقی پرداخته شد.

در مکتب موسیقی وی اکثر آلات موسیقی آذربایجان همچون تار،کمانچه،قارمان،قارا زیرنا،قاوال،پیانو و… آموزش داده شده است و در کنار این فعالیت ها٬ استاد دمیرچی شیوه و فنون آواز خوانی و کلاس های رقص آذربایجانی هم برگزار کرده است.

اما در میان این همه فعالیت های میدانی که از حسن آغا دمیرچی در زمینه های مختلف فرهنگی و هنری ذکر شد وی دارای یک شاخص ویژه هم بوده است اینکه حسن آغا آنچه را که در آواز می خواند و در تار می نواخت به عینه و بصورت عملی در جامعه و در میان مردمش زندگی می کرد به گفته تمامی فعالین ملی در جریان زلزله قاراداغ در سال 1391 حسن آغا اینبار  بیل و کلنگ و دیگر ابزار آلات ساختمانی را برداشته به یاری زلزله زدگان می شتابد.

همچنین ساکنان منطقه زلزله زدگان هم اقرار می کنند حسن آغا هر روز صبح بسیار پرانرژی تر و با روحیه بالا پیشاپیش جوانان و اهالی از خواب برخاسته و به کار ساخت و ساز مشغول می شده است.

سرانجام حسن آغا در سال  1392 توسط دادگاه انقلاب تبریز بخاطر کمک رسانی و هدایت کمکهای مردمی به اهالی زلزله زده ورزقان محاکمه و به 6 ماه زندان محکوم شد.

خاطره به این مضمون از وی در جریان این محاکماتش به شرح زیر ثبت شده است:

«در جریان بازجویی مامور اطلاعات در تفهیم اتهام خطاب به وی می گوید شما ساخت و ساز در مناطق زلزله زده را بهانه می کنید و در عمل به تبلیغ آذربایجان و آذربایجان گرایی مشغول هستید.

حسن آذربایجان در جواب بازجوی اطلاعات می گوید شما اشتباهی متوجه شده اید من با تار و موسیقی به آذربایجان خدمت کرده و می کنم اما اینجا همه ماتم زده هستند در اینصورت قبل از شما مردم با ما برخورد می کردند ولی علنا مردم از ما استقبال می کنند چون برای آنها سرپناه می سازیم.»

سرانجام وی طبق اظهارات خانواده اش امروز(3 تیرماه) بعد از مبارزه طولانی با چندین بیماری دشوار از دنیا رفت.

آنطور که از خبرها پیداست برای حسن آغا دمیرچی هم مانند  استاد محمد علی فرزانه،دکتر هیئت و صمد سرداری نیا اجازه دفن در مقبره الشعرای تبریز داده نخواهد شد.

اما مطمئنا روزی مزار این ستارگان افول ناپذیر آذربایجان توسط مردم آذربایجان به مقبره الشعرای تبریز انتقال داده خواهد شد.

رفتن به نوار ابزار