حداقل 50 کشته و 157 مصدوم در آتش سوزی عظیم جنگل در یونان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) سازمان دفاع مدنی یونان اعلام کرد: بر اثر آتش سوزی در حومه آتن دستکم 49 نفر جان باخته و 157 نفر دچار جراحت شدند.

آخرین ‌خبرها از وسعت گرفتن آتش‌سوزی در جنگل‌های نزدیک آتن، پایتخت یونان حکایت دارد. دو آتش‌سوزی در غرب و شرق آتن‌ روز دوشنبه ۲۳ ژوئیه (۱ مرداد) از کنترل خارج شد. مقام‌های محلی وضعیت اضطراری اعلام کرده‌اند.

یونان از سایر کشورهای اتحادیه اروپا درخواست کمک کرده است. ایستگاه رادیوی دولتی ERT از کشته شدن دست کم ۲۴ نفر و مصدومیت بیش از ۱۵۰ نفر خبر داده بود. اما آخرین خبرها از افزایش کشته‌ها به ۵۰ تن حکایت دارد.

در مناطق حادثه‌دیده بسیاری خانه‌های خود را ترک کرده و هزاران نفر پا به فرار گذاشته‌اند. در بسیاری از این مناطق برق‌، تلفن و اینترنت قطع شده است.

ماهیگیران، گارد ساحلی و گردشگران با استفاده از قایق‌های بادی تاکنون بیش از ۷۰۰ نفر را از سواحل و مناطق صخره‌ا‌ی نجات داده‌اند.

‌‌بخش بزرگی از آتش در طول شب با وزش بادهای شدید به سایر نقاط سرایت کرد و از کنترل خارج شد. دولتی یونان می‌گوید، هزاران نفر شب را در اتومبیل‌ها یا سالن‌های ورزشی سر کردند.

بیشترین خسارات به شرق آتن در شهر بندری رافینا وارد شده است. همچنین منطقه ماتی در این شهر تقریبا به طور کامل تخریب شد.

با شروع روز هواپیماهای اطفای حریق و هلی‌کوپترها وارد عملیات شدند. یک آتش‌نشان سه‌شنبه ۲۴ ژوئیه (۲ مرداد) به تلویزیون یونان گفته است: «ما امیدواریم امروز آتش را خاموش کنیم.»

اتوبان حد فاصل آتن و کورینت که به دلیل دود شدید موقتا مسدود شده بود، صبح سه‌شنبه مجددا باز شد.

در حال حاضر دما در یونان حدود ۴۰ درجه است. شدت وزش باد در مناطق حادثه‌دیده هفت کیلومتر بر ساعت ارزیابی شده است. رئیس مرکز حفاظت از شهروندان یونان پیش‌بینی “بدترین سناریو” را کرده است.

شهردار منطقه سانحه‌دیده به گزارشگران در محل گفته است، بیش از ۲۰۰ خانه و صدها خودرو در شرق آتن آسیب دیده‌اند.

آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان در تلویزیون این کشور با ابراز نگرانی از آتش‌سوزی‌های یونان، احتمال عمدی بودن این حادثه را رد کرده است. او به دلیل این حادثه سفر خود به بوسنی را ناتمام گذاشت و شب‌هنگام به یونان بازگشت.

رفتن به نوار ابزار