جو شدید امنیتی در آذربایجان/ ممانعت از عزیمت هواداران تراکتور به تبریز

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) رسانه های محلی از تبریز گزارش داده اند که ماموران امنیتی ایران در جاده های مواصلاتی به این شهر با استقرار ایست بازرسی، مانع از ورود تماشاگران غیرتبریزی تیم تراکتورسازی به این شهر می شوند.

بنابر این گزارشها، ماموران امنیتی در جاده های اهر به تبریز، اورمیه به تبریز و خوی به تبریز، با متوقف کردن تماشاگران تیم فوتبال تراکتورسازی آذربایجان به بهانه هایی آنها را مجبور به برگشتن به شهرهایشان می کنند، از جمله می گویند که ظرفیت ورزشگاه پر شده است.

تراکتورسازی عصر امروز جمعه ۱۵ دی/۵ ژانویه، در سری مسابقات لیگ برتر ایران، به مصاف استقلال تهران خواهد رفت. مسابقه هفته گذشته این تیم در مصاف با دیگر تیم مطرح پایتخت، پرسپولیس تهران، در ورزشگاه آزادی شاهد شعارهای نژادپرستانه ای بود که منجر به محرومیت پرسپولیس تنها از یک بازی خانگی شد، حکمی که طرفداران تراکتورسازی آن را بسیار سبک می دانند. طرفداران تیم پرسپولیس در این بازی به تماشاگران تراکتورسازی شعار ”ائششک ائششک” دادند که به ترکی به معنای ”خر” می باشد، یک توهین رایج نژادپرستانه زشت در ایران که به صورت ”ترک خر” برای تحقیر ترکها استفاده می شود. هواداران پرسپولیس نیز از آین رو از این شعار استفاده کردند که تیم تراکتورسازی تیمی است که بیشتر از یک تیم فوتبالی، به عنوان نماد بیش از ۳۰ میلیون ترک در ایران محسوب می شود.

براساس این گزارشها، ماموران امنیتی ماشینها را بازرسی کرده و در صورت یافتن هرگونه نماد متعلق به تیم تراکتورسازی، ماشینها را برمیگردانند و از آنها فیلم تهیه می کنند تا در صورت بازگشت مجدد، با آن برخورد کنند. وضعیت تمامی جاده ها به شدت امنیتی گزارش می شود. هوادارانی از شهرهای مختلف آذربایجان از جمله زنجان، مرند، خوی، اورمیه، اهر، کلیبر، اردبیل، مشکین شهر و … اعلام کرده اند که در راه متوقف شده و به اجبار و تهدید بازگردانده شده اند.

با این وجود تماشاگران زیادی توانسته اند از راههای فرعی خود را به ورزشگاه سهند، که آن را ”قوردلار یواسی” به معنای ”خانه گرگها” می نامند، برسانند. در صفحات مجازی متعلق به تیم تراکتورسازی آذربایجان اعلام شده است که امروز در ورزشگاه، شهارهایی در محکومیت و توقف نژادپرستی در ایران داده خواهد شد. برخوردهای تبعیض آمیز در ایران با تیم تراکتورسازی سابقه بسیار زیادی دارد و ریشه در برخوردهای نژادپرستانه با ملل غیر فارس در ایران و راسیسم نهادینه شده در سیستم حکومتی این کشور دارد. هواداران تراکتورسازی بارها در ورزشگاهها علیه تمامی قوانین و برخوردهای نژادپرستانه با ترکها در ایران شعار داده اند.