جولان دلارهای تقلبی در بازار ایران/ توریست ها قربانیان اصلی ماجرا

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) پس از افزایش سرسام‌آور نرخ ارزهای خارجی در ایران، دلار و یوروی تقلبی در بازارهای سیاه به طور گسترده‌ای رواج یافته است.

با داغ شدن بازار ارزهای خارجی در ایران، اسکناس‌های تقلبی 100، 50 و 20 دلاری رشد چشمگیری داشته و عده زیادی از مردم بدون آگاهی از این مسئله اقدام به خرید ارز می‌کنند. گفته می‌شود در بازار فردوسی تهران که محل تجمع فروشندگان ارز است، روزانه ده‌ها هزار دلار و یوروی تقلبی دست‌به‌دست می‌شود.

پس‌ازاینکه دولت صرافی‌ها را از خریدوفروش ارز منع کرد، تقاضا برای ارز به سمت بازار آزاد هدایت شده و این بازار به محلی برای خریدوفروش حجم عظیمی از دلار و یوروی تقلبی تبدیل ‌شده است.

توزیع ارزهای تقلبی مسئله جدیدی در ایران نیست؛ مهر سال گذشته پلیس ایران از کشف 10 میلیون دلار اسکناس تقلبی خبر داده بود. دادستان عمومی و انقلاب یاسوج دراین‌باره گفته بود:  «این میزان دلار جعلی در جریان بازرسی از یک دستگاه خودرو کشف شده است.»

اما تعجب‌برانگیزترین خبر درباره ارزهای تقلبی به سال 1391 بازمی‌گردد؛ در آن زمان که ایران در آشوب ارزی قرار داشت، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از وجود «5 میلیارد دلار اسکناس تقلبی» در ایران خبر داده بود.

ارسلان فتحی پور بدون انتشار منابع اطلاعاتی خود، به مجله تجارت فردا گفته بود: «یک سری اطلاعات مستند وجود دارد که نشان می‌دهد ارز تقلبی به میزان زیادی در حال توزیع بین مردم است.»

این نماینده اصولگرای سابق اظهار کرده بود:«منابع من برخی افراد و برخی هم مسئول هستند و این اطلاعات را که از قضا درست هم هست در اختیارمان می‌گذارند و آن‌ها هم قطعاً از من خواستند تا این اطلاعات را در اختیار مردم قرار بدهم.»

مشخص نیست که ادعای این مسئول تا چه اندازه درست باشد؛ اما وجود اسکناس‌های تقلبی در اقتصاد ایران مسئله‌ای نیست که بتوان به ‌سادگی از آن گذشت. به نظر می‌رسد هرچه نرخ ارزهای خارجی افزایش پیدا می‌کند، برخی افراد ریسک خریدوفروش اسکناس‌های تقلبی را بیشتر به جان می‌خرند. هم‌اکنون هر دلار آمریکا با نرخ 7000 تومان در بازار آزاد خریدوفروش می‌شود.

در مسئله جعل اسکناس، متضرران اصلی گردشگرانی هستند که بدون اطلاع از تقلبی بودن ارزهای خارجی، دلار و یورو می‌خرند و در فرودگاه‌ها و کشورهای خارجی از سوی پلیس دستگیر می‌شوند. دو هفته پیش بخش فارسی خبرگزاری آناتولی ترکیه از «دستگیری سه ایرانی به اتهام استفاده از دلارهای جعلی» خبر داده بود.

این خبرگزاری با اشاره به اینکه پلیس آنتالیا این سه ایرانی را در محله مرادپاشا بازداشت کرده است، نوشته بود: «این افراد همراه با 500 دلار جعلی در یک هتل 5 ستاره بازداشت شدند.» بی‌تردید روزانه ده‌ها مورد چنین اتفاق‌های ناخوشایندی برای ایرانی‌ها رخ می‌دهند؛ اما خبر آن‌ها رسانه‌ای نمی‌شود.

رفتن به نوار ابزار