جواد رحیقی کارگزار هسته‌ای در دانمارک به شکل تحقیرآمیزی بازداشت شد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) جواد رحیقی یکی از به اصطلاح اساتید هسته ای که در لیست اشخاص تحریم شده است در دانمارک بازداشت شد.
فریدون عباسی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با تایید این خبر به فارس گفت: اتحادیه اروپا او را تحریم کرده بود و البته تحریم وی، کاملاً بی‌ربط بود.
وی با بیان اینکه آقای جواد رحیقی هفته گذشته با ویزای معتبر اروپایی به دانمارک رفته بود در بازگشت و در فرودگاه کپنهاک، زمانی که همراهان آقای رحیقی از گیت مربوطه عبور می‌کنند، به وی اجازه خروج را نمی‌دهند و پس از برخورد بد و تحقیرآمیزی که با او می‌شود، وی را در زیرزمین فرودگاه نگه می‌دارند.
وی افزود:
آقای جواد رحیقی هرچه اعتراض می‌کند و پاسپورت خود را نشان می‌دهد، به حرف او توجه نمی‌شود و او را در حالی نگه می‌دارند که شب را بر روی نیمکتی با عرض ۴۰ سانتی‌متر به صبح رسانده بود.
عباسی با بیان اینکه در مرحله بعد، دادگاه آقای رحیقی برگزار می‌شود و وی و وکیلش، توضیحات لازم را ارائه می‌دهند و اسناد قانونی بودن سفر را ارائه می‌کنند، اضافه کرد: با این حال، آن‌ها از تصمیم خود صرف‌نظر نمی‌کنند و مجدداً او را به زندان منتقل می‌کنند.
وی در حالیکه افسار پاره کرده بود ادامه داد: انتظار داریم وزارت خارجه در این رابطه اقدام کند و نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران در ارتباط با اتباع دانمارک، مقابله با مثل کنند.
جواد رحیقی؛ استاد تمام پژوهشگاه دانشگاه بنیادی است که در زمینه طراحی و ساخت شتاب‌دهنده فعالیت می‌کند و مسئول پروژه چشمه نور ایران است.
نام او در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپاست. گویا این فرد بعداز برجام با تلاش‌ها و مکاتباتی که صورت گرفته بود نامش از لیست خارج شده بود.
جواد رحیقی بعد از خارج شدن از لیست تحریم، چندین بار به آمریکا و اروپا سفر کرده بود.
هفته گذشته، وی با ویزای معتبر اروپایی به ایتالیا سفر کرده بود و از آنجا به دانمارک و در نهایت به سوئد رفته بود تا در یک مجمع علمی که در دانشگاه «لُند» سوئد برگزار شده بود شرکت کند.