جهانگیری: بیکاری و کاهش قدرت خرید ایران را تهدید می کند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران در جلسه معارفه محمد شریعتمداری وزیر جدید کار، تعاون و رفاه اجتماعی این کشور گفت: در شرایط تحریم دو خطر از جمله بیکاری و کاهش قدرت خرید کشور را تهدید می کند.

به گزارش خبرگزاری “ایرنا”، وی با اشاره به اینکه “اگر سیاست گذاری مناسبی نداشته باشیم ممکن است سال آینده بگوییم قدرت خرید مردم شدید کاهش یافته است”، افزود: “بنگاه های کشور بد اداره می شوند و این در بنیادها، آستان ها و شرکت های دولتی هم مشهود است. با وجود سرمایه کشور در این بنگاه ها، که توقع داریم از چند 10 میلیارد دلار سرمایه ای که در آنها وجود دارد، دولت از سود آن بهره ببرد در آخر دیده می شود که کمک دولتی نباشد از پرداخت حقوق خود نیز عاجز هستند”.

جهانگیری با تاکید بر اینکه ایجاد اشتغال در کشور باید به عنوان اصلی ترین مساله در دستور کار قرار گیرد، ادامه داد: “اگر به مساله بیکاری دقت نکنیم از دست دادن برخی نیروهای فعلی تشدید می شود و از عوارض دوره تحریم این است که که بنگاه های تولیدی با رکود کار روبرو شوند و از طرفی هنر دولت و صاحبان بنگاه ها و مدیران اقتصادی این است که بنگاه های اقتصادی وارد دوره رکود شوند”.

معاون اول رییس جمهوری ایران همچنین گفت: پیش از آغاز تحریم ها ستادهای تسهیل رفع موانع تولید در استان ها تشکیل شد و در این مقطع به این ستادها بیشتر نیاز است و آنها باید در کنار نظام بانکی جدی تر به صحنه بیایند تا از اشتغال موجود حفاظت کنند و از طرفی ایجاد اشتغال جدید هم باید جزو اولویت ها باشد.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار