جنگل های آرازباری در آتش می سوزد/به داد آذربایجان برسید

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) رییس شورای مدیریت بحران شهرستان خداآفرین گفت: محدوده وسیعی از روستا‌های مردانقم، خانقاه، دینه‌ور، اولی و احمدآباد این شهرستان آتش گرفت.

محمدباقر مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: با تلاش‌ تمامی نیروهای مستقر در محل، شامل اعضای شورای هماهنگی شهرستان خداآفرین و شهرستان‌های مقیم اعم از اهر، کلیبر، هوراند و ورزقان و تعدادی از اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان، نیروهای ارتش، سپاه، بسیج، مس سونگون، منابع طبیعی، هلال احمر، محیط زیست و سایر دستگاه‌ها که از لحظه اول وقوع آتش‌سوزی در محل حضور داشتند، آتش سوزی  مراتع خدآفرین در جنگل های ارسباران مهار شد.

او افزود: طی مکالمه‌ای با فرماندار خدا آفرین هم اکنون نیروها مشغول عملیات لکه‌گیری هستند.

آتش به دامن مراتع خداآفرین افتاد

رییس شورای مدیریت بحران شهرستان خداآفرین با تأکید بر این‌که از روز دوشنبه، تمام توان این شورا برای مهار آتش‌سوزی به‌کار گرفته شده است، گفت: محدوده‌ وسیعی از روستاهای مردانقم، خانقاه، دینه‌ور، اولی و احمدآباد و… درگیر آتش‌سوزی‌اند و عواملی نظیر وسعت آتش‌سوزی، وزش باد و صعب‌العبور بودن منطقه مانع از مهار آن شده است.

به داد قره داغ برسید

بر اساس اظهارات فرماندار خداآفرین، نیروهای محیط زیست، منابع طبیعی شهرستان‌های خداآفرین، کلیبر، اهر، ورزقان، هوراند و حتی مدیریت کل بحران استانداری همراه با نیروهای مرزبانی و انتظامی خداآفرین مشغول مهار آتش هستند.

فرماندار خداآفرین گفت: بیش از دو شبانه‌روز است که بخش‌هایی از جنگل‌های ارسباران در مناطقی از روستا‌های خانقاه، مردانقم و کلوانق در بخش منجوان شهرستان خداآفرین طعمهٔ حریق شده و آتش در حال پیش روی است .

او افزود: نیرو‌های سپاه و ارتش و مرزبانی پای کار آمده‌اند، اما وزش باد اطفای حریق را با مشکل روبه‌رو کرده است.

فرماندار خداآفرین از نیرو‌های داوطلب مردمی دارای مهارت و آشنا به شرایط جنگلی و کوهستانی هم استمداد کرد و گفت: با توجه به وزش باد، گسترش آتش‌سوزی و صعب‌العبور بودن منطقه، نیرو‌های داوطلب مردمی به شرط همراه داشتن بیل، بیلچه و تجهیزات لازم برای حرکت در کوهستان به پاسگاه منابع طبیعی روستای کلاله مراجعه کنند.

احمد بایبوردی، فعال محیط زیست می‌گوید: تجهیز منطقه حفاظت شده جنگل‌های ارسباران به بالگرد اطفای حریق ضروری است.

رفتن به نوار ابزار