جشنواره دمکراسی در ترکیه همزمان با کمپینهای انتخاباتی

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، در سراسر ترکیه پیش از انتخابات رئیس جمهور و بیست و هفتمین دوره انتخابات مجلس ملت کبیر ترکیه که در تاریخ 24 ژوئن برگزار خواهد شد، شور و شعف خاصی در بین مردم حاکم است، گویا جشنواره دموکراسی در کشور برگزار شده است.

پس از اینکه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و رئیس حزب عدالت و توسعه در تاریخ 19 آوریل از برگزاری انتخابات زودهنگام خبر داد، هیجان و شور انتخابات در کشور جریان یافت.

پس از اینکه شورای عالی انتخابات کشور تاریخ برگزاری انتخابات را اعلام کرد رقابت‌های بین احزاب سیاسی آغاز و تبلیغات آنان نیز شروع شد.

این فعالیت ها مانند جشنواره دموکراسی جریان دارد و نامزدهای ریاست جمهوری روزانه چند گردهمایی های تبلیغاتی در نقاط مختلف کشور برگزار می کنند.

به دلیل مصادف شدن این فعالیت ها با ماه مبارک رمضان احزاب سیاسی در نقاط مختلف کشور ضیافت افطار برگزار می کنند.

شاخه زنان در احزاب مختلف نیز از نزدیک با خانواده ها دیدار می کنند.

 

– استفاده از رسانه های اجتماعی

در رسانه های اجتماعی نیز موضوع انتخابات بسیار گرم است. در دوران تبلیغات احزاب سیاسی از رسانه های اجتماعی استفاده گسترده تری دارند.

سیاست مداران آزادانه از رسانه ای اجتماعی برای معرفی وعده های انتخابای خود استفاده کرده و صدای خود را به گوش میلیون‌ها نفر می رسانند.

 

– شور و نشاط انتخابات در پرتوی دموکراسی در ترکیه

نامزدهای انتخابات پارلمان ترکیه در مراکز خرید و میادین پرتردد سطح شهرهای مختلف ترکیه با برپایی چادرهایی به تبلیغات دموکراتیک خود ادامه می دهند. برخی از این نامزدها که هر کدام از احزاب مختلف هستند، با قرار گرفتن در کنار هم مورد تمجید شهروندان قرار می گیرند.

یکی از نمونه های زیبای فعالیت های تبلیغاتی نیز در «میدان 15 ژوئیه اراده ملی قزل‌آی» در آنکارا دیده می شود. این میدان که پس از اقدام به کودتای گروه تروریستی فتو به نماد مقاومت تبدیل شد، امروز نیز میزبان نوعی دیگر از جشن دموکراسی در ترکیه است.

در گوشه ای از این میدان احزاب مطالبه آزادی، عدالت و توسعه، حرکت ملی گرا و در سوی دیگر آن نیز احزاب جمهوری، خوب و سعادت در غرفه و چادرهای انتخاباتی در آزادی کامل و به همراه ترانه های خود به فعالیت های خود در این زمینه ادامه می دهند.

انتظار می رود در انتخابات رئیس جمهور و بیست و هفتمین دوره مجلس ترکیه 59 میلیون و 391 هزار و 328 نفر شامل 56 میلیون و 342 هزار و 263 در داخل کشور و 3 میلیون و 49 هزار و 65 نفر در خارج از کشور شرکت کنند.

در همین راستا پروسه رای گیری در 123 نمایندگی دیپلماتیک ترکیه در 60 کشور جهان همچنان ادامه دارد. نمایندگان احزاب ترکیه در تمامی مراحل تشکیل صندوق، شمارش آرا و انتقال آن به مراکز شورای عالی انتخابات حاضر خواهند بود.

 

– تبلیغات انتخاباتی در شهرهای مختلف ترکیه

احزاب عدالت و توسعه، حرکت ملی، جمهوری خلق، خوب، سعادت، مطالبه آزاد و وطن با برپا کردن چادرهای انتخاباتی در میادین دموکراسی و میادین شهری در شهر بورسا و پخش تراکت و بروشور از واجدان شرایط می‌خواهند که در انتخابات پیش رو به این احزاب رای دهند.

تبلیغات انتخاباتی احزاب در منطقه ساحل شهر جناق‌قلعه نیز با شور و شوق زیادی ادامه دارد.

تبلیغات انتخاباتی احزاب عدالت و توسعه، حرکت ملی، جمهوری خلق، خوب، مطالبه آزاد و وطن در شهر یالوا نیز ادامه دارد. در چادرهای انتخاباتی حزب عدالت و توسعه که در خیابان غازی پاشا برپا شده است، از افطار تا سحر برای مردم شهر چای رایگان توزیع می‌شود.

در شهر بولو بیشتر احزاب چادرهای انتخاباتی خود را در میدان شهر برپا کرده اند و با پخش ترانه ها و بروشورهای انتخاباتی، حزب مطبوع خود را تبلیغ می‌کنند.

گفتنی است شور و شعف مردم در سراسر ترکیه پیش از انتخابات رئیس جمهور و بیست و هفتمین دوره انتخابات مجلس ملت کبیر ترکیه ادامه دارد.

رفتن به نوارابزار