جزئیات مخفی و عجیب حادثه مرگبار نفتکش ایران

به گزارش خبرگزاری میگروفون نیوز (محا)٬ در اثر برخورد یک کشتی چینی با نفتکش ایرانی در نزدیکی چین، همه ۳۲ خدمه نفتکش ایرانی مفقود شده‌اند.

این خبر شاید برای کسانی که از نفتکش و سیستم‌های ایمنی آن اطلاعی ندارند باور کردنی باشد
اما کسانی که سیستم‌های ایمنی نفتکش‌ها را دیده‌اند، نمی‌توانند به سادگی از کنار این موضوع بگذرند.

نقطه‌ای از نفتکش که کشتی چینی با آن برخورد کرده است حداقل ۵۰ تا ۸۰ متر از موتورخانه و خوابگاه نفتکش فاصله دارد.

محموله نفتکش، میعانات گازی پارس جنوبی است که حاوی گاز سمی هیدروژن سولفوره می‌باشد. ممکن است گفته شود انتشار گاز باعث خفگی آنی همه خدمه نفتکش شده است.

اگر بپذیریم که همه سیستم‌های ایمنی نفتکش از کار افتاده باشند، می‌توان پذیرفت که همه خدمه دچار گاز گرفتگی شده‌اند.

اما همه نفتکش‌ها به نوعی طراحی و ساخته می‌شوند که اجازه ورود گاز به موتورخانه و خوابگاه داده نمی‌شود و به محض اینکه سنسورهای تشخیص گاز وجود گاز را در هوای ورودی تشخیص دهند کلیه دریچه‌ها و منافذ ورود هوا بسته می‌شوند. دستگاه‌های تنفسی هم به وفور در کشتی وجود دارد.

کشتی دارای دو قایق نجات است که در دو طرف کشتی و در نزدیک‌ترین فاصله به خوابگاه نصب شده‌اند که بدون نیاز به برق امکان به آب اندازی آنها وجود دارد. این قایق‌ها کاملا نفوذ ناپذیرند و می‌توانند از وسط آتش هم عبور کنند.

علاوه بر این قایق‌ها، تعداد زیادی قایق باد شونده هم در جای جای کشتی نصب است که می‌توان آنها را به آب انداخت و خود را نجات داد. ده‌ها جلیقه نجات هم در جای جای کشتی وجود دارند که می‌توان پوشید و خود را به آب انداخت.

سیستم‌های ناوبری کشتی‌ها و رادارهای آنها وجود هر شیء فلزی ثابت یا متحرک را از فاصله حداقل ۸۰ کیلومتری تشخیص می‌دهند. چگونه است که هیچ‌یک از این دو کشتی غول پیکر وجود دیگری را متوجه نشده است؟!!

سرعت کشتی‌ها به ندرت به ۳۰ کیومتر در ساعت می‌رسد، آیا واقعا فرصتی برای تغییر مسیر نبوده است؟ مخازن کشتی به صورت جدا از هم هستند. چگونه است که کل محموله در حال سوختن است در حالی که فقط مخازن وسط کشتی دچار حادثه شده‌اند؟

حالا هم باید منتظر بمانیم که شرکت فرضی و صوری پانامایی اطلاعات جعبه سیاه کشتی را به ما بدهد چون این کشتی با پرچم پاناما تردد می‌کرد و طبق قوانین دریایی باید جعبه سیاه به کشور صاحب پرچم ارسال شود.

موضوع بسیار پیچیده‌تر از آن است که با محاسبات و تحلیل‌های معمولی بتوان به علل آن پی برد.

رفتن به نوارابزار