جایگزینی گردشگری با کشاورزی در غرب آذربایجان/ تلاش برای احیا یا فراموشی دریاچه؟!

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ستاد احیای دریاچه اورمیه با ارایه پیشنهاد جایگزین کردن گردشگری به جای کشاورزی به دنبال شستن و به فراموشی سپردن نجات دریاچه اورمیه می باشد.

این روزها همه جا خبر از تعریف و تمجیداز ظرفیت گردشگری استان آذربایجان غربی است تا به نوعی ذهن ها را برای تعویض گردشگری با کشاورزی در شهرهای اطراف دریاچه اورمیه جا بیاندازند.

وحید فخاری، یک کارشناس اکوتوریسم و بومگردی در گفتگویی با خبرگزاری ایسنا، با اشاره به تصمیم اخیر ستاد احیای دریاچه اورمیه با موضوع جایگزینی گردشگری با کشاورزی در اطراف این دریاچه، لیستی بلند بالا از ظرفیت های گردشکری این استان ارایه می کند.

او آنچنان می گوید که این استان با سه کشور آذربایجان و ترکیه و عراق همسایه است که گویا جنگهای جهانی جدیدا تمام شده و مرزها تازه کشیده شده است!

این کارشناس اکوتوریسم در ادامه با اشاره به ظرفیت روستاها و روستاگردی در این استان می گوید که می توان با سرمایه گذاری در این استان ها مسافران را به اینجا کشانده و برای افراد این منطقه به جای کشاورزی شغلی جایگزین ایجاد کرد!

از این کارشناس باید پرسید که آیا دقیقا تمام مردم این منطقه با کشاورزی مشغولند و آیا هیچ بیکاری در منطقه وجود ندارد؟

اگر واقعا نیت خیر است و به نجات دریاچه فکر می کنند، چرا از همین ظرفیت نامبرده برای ایجاد شغلهای بیشتر و نجات سیل بیکاران این استان بهره نمی گیرند؟

فخاری میگوید در این استان دو اثر تاریخی ثبت جهانی یعنی تخت سلیمان و قره کلیسا وجود دارد!

آیا ایشان از وضعیت جاده های تخت سلیمان در تکاب خبر دارند؟ جاده های مرگی که برای عبور و مرور اهالی محلی به زور کفایت می دهد. یک جاده تک بانده که دو ماشین به سختی از کنار هم رد می شوند!

ولی اصل مسئله اینجاست که چرا تمام این ظرفیت ها به یکباره به ذهن این مسئولان رسیده و چرا تاکنون از آنها بهره ای برده نشده است؟

اگر نگاهی به نقشه صد سال پیش ایران شود به وضوح معلوم می شود که زمانی که تبریز و اورمیه و مراغه و خوی و دهها شهر دیگر منطقه آذربایجان، شهرهایی پر رونق و آباد بودند حتی خبری از نام برخی شهرهای قرار گرفته در قلب کویر، که اکنون به عنوان بهشت ایران یاد می شوند، نبود. سالهاست که گردشگری در ایران با تبلیغات مبالغه آمیز و با سرمایه گذاری در جاهایی که با هیچ منطق علمی سازگار نیست، گردشگران را به سوی شهرهای مرکزی ایران می کشاند. قطعا تمام این تعاریفی که این روزها از اورمیه و آذربایجان غربی به عنوان منطقه ای مساعد برای گردشگری یاد می کنند صحیح است و حتی در بسیاری از موارد از ظرفیت ها غافل هم هستند ولی تمام این تبلیغات و جار و جنجال ها هدفی دارند.

آنها می گویند هدف این است که از آب کمتر استفاده شود تا دریاچه اورمیه احیا شود ولی حقیقت این است که تمام این سیاست ها برای این است که آرام آرام از حساسیت ها نسبت به عدم احیای دریاچه اورمیه بکاهند و مردم را برای مواجهه با خشک شدن کامل و تبدیل آن به کویر آماده کنند. چون این ستاد و حکومت ایران نه می خواهد و نه می تواند که دریاچه را احیا کند.

والبته باید یادآور شد که تمام اینها به شرطی است که کلا خشکاندن دریاچه اورمیه کاری از پیش برنامه ریزی شده برای کوچاندن اجباری مردم آذربایجان از این منطقه، توسط حکومت نباشد.

رفتن به نوار ابزار