جابجایی قطب مغناطیسی شمال با سرعت ۵۵ کیلومتر در سال

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)برپایه یک پژوهش تازه قطب مغناطیسی شمال به‌طور غیرمنتظره‌ای در حال جابجایی است به‌طوریکه با محاسباتقدیمی جهت‌یابی‌ها از دقت کافی برخوردار نیست.

محاسبات جدید نشان ‌می‌دهد سرعت قطب مغناطیسی شمال ۵۵ کیلومتر در سال است که برای قطب‌نماهای تلفن‌های همراه و برخی دیگر از وسایل الکترونیک مسئله‌ساز شده است.

هواپیماها و کشتی‌هایی نیز که از قطب‌نما برای جهت‌یابی پشتیبان استفاده می‌کنند، از این جایجایی سریع قطب مغناطیسی شمال متاثر شده‌اند.

به گفته آرنولد چولیات استاد ژئوفیزیک دانشگاه کلرادو که تحقیق «الگوی مغناطیسی جهان» را منتشر کرده، سامانه موقعیت‌یاب جهانی یا همان جی‌پی‌اس دچار خطای محاسبه نشده است، چراکه این سامانه از ماهواره‌ها برای جهت‌یابی استفاده می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، اداره ملی اقیانوسی و جوی امریکا و بریتانیا که پیش از این هر پنج سال یک‌بار موقعیت قطب مغناطیسی شمال را روزآمد می‌کردند، به علت جابجایی سریع قطب مغناطیسی شمال، زودتر از موعد موقعیت قطب مغناطیسی شمال را بروزرسانی کرده‌اند.

از سال ۱۸۳۱ که برای نخستین‌بار موقعیت قطب‌ مغناطیسی شمال در قطب شمال در کانادا تعیین شد، قطب مغناطیسی شمال حدود ۲۳۰۰ کیلومتر به سمت سیبری جابجا شده است. سرعت این جابجایی از ۱۵ کیلومتر در سال ۲۰۰۰، به ۵۵ کیلومتر در سال جهش پیدا کرده است.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار