Sunday , 22 April, 2018
آخرین اخبار

ثبت کشتار شیمیایی خان‌شیخون در حافظه بشریت

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، بیش از یک سال از کشتار بیش از 100 غیرنظامی از سوی رژیم بشار اسد با گاز سارین در منطقه خان شیخون از توابع ادلب سوریه می‌گذرد و اگرچه سازمان های بین المللی این رژیم را عامل این قتل عام معرفی کرده اند ولی هنوز مورد ماخذه قرار نگرفته است.

رژیم بشار اسد در تاریخ 4 آوریل 2017 منطقه خان شیخون ادلب در سوریه که تحت کنترل مخالفین بود را هدف حملات شیمیایی خود قرار داد. این شهرستان پیشتر نیز بارها هدف حملات هوایی قرار گرفته بود.

با توجه به اینکه این حمله در ساعت 6 صبح به وقت محلی صورت گرفت بسیاری از ساکنین در حین خواب و در خانه های خود هدف حملات مذکور قرار گرفتند.

مسئولین مراکز دیده بانی مخالفین ابتدا حملات جنگنده های رژیم اسد که از پایگاه هوایی شعیرات به پرواز درآمدند را مخابره کردند، ولی در ابتدا پنداشته بودند که این نیز یک حمله هوایی عادی است.

در اثر آتش سوزی ناشی از بمباران و همچنین به دلیل عدم مشاهده هیچ اثری از خون و زخم در اجساد قربانیان و مصدمان، بلافاصله مشخص شد که این یک حمله شیمیایی بوده است. نیروهای دفاع مدنی که آمادگی این حمله را نداشتند، نیز در جریان عملیات امداد و نجات تحت تاثیر گاز سارین قرار گرفتند.

عبدالرئوف قنطار خبرنگار آناتولی نیز که در محل حادثه از قربانیان و مصدومان تصربرداری کرده بود بعد از مدتی تحت تاثیر گاز شیمیایی قرار گرفت. رژیم اسد ادعا کرد که این حملات توسط مخالفان انجام شده و محل بمباران یک انبار مهمات بوده است.

-تصاویر خبرگزاری آناتولی از محل وقوع حمله شیمیایی رژیم اسد

تیم خبرگزاری آناتولی که به دنبال حمله شیمیایی رژیم اسد به منطقه خان شیخون از توابع استان ادلب واقع در مرز سوریه با ترکیه عازم محل وقوع حادثه شده بودند اعلام کردند: “در این محل هیچ مقر نظامی یا زاخه مهمات وجود ندارد، بلکه انبار نگهداری غلات و حبوبات بوده است”.

در نتیجه حمله شیمیایی رژیم اسد به خان شیخون حدود 100 غیرنظامی که اکثریت آنان زنان و کودکان بودند، جان باختند. 500 غیرنظامی دیگر نیز تحت تاثیر مواد شیمیایی قرار گرفتند. غیرنظامیانی که حال شان وخیم بود به ترکیه منتقل شدند.

سه روز پس از این حمله یعنی در روز 7 آوریل، ایالات متحده آمریکا، با انجام حملات موشکی به پایگاه هوایی شعیرات رژیم اسد، واکنش محدودی به اقدام رژیم بشار اسد نشان داد.

سازمان ممنوعیت سلاح های شیمیایی نیز در روز 19 آوریل در نتیجه بررسی نمونه های خون و ادرار که از قربانیان گرفته شده بود، استفاده از تسلیحات شیمیایی و گاز سارین در حمله به شهرک خان شیخون را قطعی دانسته است.

https://aa.com.tr/fa/info/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D9%81%D9%88%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C%DA%A9/9597

– سازمان ملل و سازمان منع سلاح های شیمیایی، رژیم را مسئول کشتار دانستند.

تیم خبرگزاری آناتولی که به دنبال حمله شیمیایی رژیم اسد به منطقه خان شیخون در ژوئن 2017 عازم محل وقوع حادثه شد، با نزدیکان قربانیان حمله مذکور و تیم‌ دفاع مدنی گفتگو و گزارش خود را به سازمان ملل متحد، کمیسیون تحقیق بین المللی مستقل سوریه و دادگاه کیفری بین المللی ارائه کرد.

کمیسیون مشترک تحقیق سازمان ملل و سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی برای بررسی عاملان استفاده از این نوع سلاح در سوریه (جی.آی.ام) با ارائه گزارشی به شورای امنیت در تاریخ 27 اکتبر 2017 اعلام کرد: حمله شیمیایی 4 آوریل به خان شیخون توسط رژیم اسد انجام شده است.

به دلیل اینکه اظهارات کمیسیون مشترک تحقیق سازمان ملل متحد به تنهایی برای ارائه این پرونده به دیوان بین المللی کیفری کافی نیست هنوز هیچ اقدامی دبرای مواخذه رژیم اسد صورت نگرفته است.

سوریه عضو دیوان بین المللی کیفری نیست. بنابراین، ارجاع رژیم به دادگاه بین المللی کیفری باید توسط شورای امنیت صورت گیرد. درحالی‌که این گام هنوز در شورای امنیت سازمان ملل متحد بر داشته نشده است و حملات شیمیایی رژیم اسد همچنان ادامه دارد.