ثبت حدود 4000 مورد خشونت علیه زنان طی 10 ماه در افغانستان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان طی گزارش جدید خود به مناسبت فرارسیدن 25 نوامبر روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان اعلام کرد: در ده ماه گذشته 3778 مورد خشونت علیه زنان در سراسر این کشور به جز ولایت نورستان به ثبت رسیده است.

سیما سمر، رئیس این کمیسیون امروز در نشست خبری در کابل هنگام ارائه این گزارش اظهار داشت: «از مجموع این آمار، 1351 مورد خشونت فزیکی، 186 مورد خشونت‌ جنسی، 1093 لفظی و روانی، 589 مورد اقتصادی و 557 مورد شامل دیگر خشونت‌ها می‌شود.»

وی افزود: «این گزارش در دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر به ثبت رسیده که چندان تفاوتی با آمارهای ثبت شده خشونت علیه زنان در ده ماه سال گذشته ندارد. از میان آمار کلی این خشونت‌ها؛ 186 مورد خشونت‌های جنسی علیه زنان به ثبت رسیده که 38 مورد آن تجاوز جنسی بوده است.»

سمر با بیان اینکه 50 درصد از عاملان قتل زنان در سراسر افغانستان بازداشت شده‌اند، خاطر نشان کرد: «برای تهیه این گزارش با 651 زن در 33 ولایت که در نهادهای امنیتی مشغول به کار هستند، گفتگو شده است.»

خانم سمر بر لزوم پایان فرهنگ معافیت جرمی تاکید کرده و از دولت خواست تمام خشونت‌ها را به جدیت پیگیری کند. وی هشدار داد که اگر وضعیت موجود تغییر نکند، خشونت علیه زنان افزایش خواهد یافت.

رفتن به نوار ابزار