تُرک‌ستیزی در شورای شهر رشت

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) در حالی که سی درصد استان گیلان را ترک‌ها تشکیل می‌دهند، نائب رئیس شورای شهر رشت از اعطای طرحی به شهرداری آن شهر برای ممنوعیت بکار بردن اسامی مرتبط با آذربایجان و تُرک‌ها خبر داد!

در آخرین مورد از هجمه‌ها به تُرک‌های استان گیلان، در جلسه هفتادوسه شورای شهر رشت، رضا رسولی، نائب رئیس شورا، با انتشار تصاویری از بکار بردن آنچه که اسامی بیگانه با زبان فارسی و گیلکی نامید، انتقاد کرد.

این عضو شورای شهر که پیشتر نیز سخنان و پست اینستاگرامی‌اش در خصوص مسئله گردنه حیران، خبرساز شده بود، در این جلسه نیز اعلام کرد: قانون مشخصی به نام «ممنوعیت بکارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه» ‌موجود است که در ماده شش آن تاکید شده است «افرادی که علاوه بر زبان فارسی به یکی از زبانهای خاص اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی یا گویش‌های محلی و قومی رایج در‌ بعضی مناطق ایران سخن می‌گویند مجازند از اسامی خاص متعلق به آن زبان یا گویش در نامگذاری محصولات و مؤسسه‌ها و اماکن مربوط به خود در‌ همان مناطق استفاده کنند.» در حالی که مشاهده می‌کنیم در گیلان ما تبلیغاتی دیده می‌شود که ربطی به این استان ندارد. از همین جهت است که الزام شهرداری رشت برای قانون ممنوعیت بکارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه را ارائه می‌کنم.

وی گرچه اسمی از اسامی ترکی و مرتبط با ترک‌ها نامی نبرد اما با نمایش عکس‌هایی که اکثریت آنان از اسامی ترکی و یا مرتبط با آن بود بر سخنان خود تاکید کرد.

یول پرس

Comments: 0

رفتن به نوارابزار