توتال: از ایران خارج می شویم

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) شرکت فرانسوی توتال می‌گوید با توجه به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، ناگزیر به توقف فعالیت‌هایش در ایران است.

شرکت نفتی توتال امروز با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دیگر نمی‌تواند فعالیت در فاز ۱۱ پارس جنوبی را ادامه دهد، مگر آن که آمریکا برای این شرکت معافیت از تحریم‌ قایل شود.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران به خبرگزاری مهر گفته است که توتال برای این تصمیم جریمه نمی‌شود، اما مبالغی که در ایران سرمایه‌گذاری کرده به آن پس داده نمی‌شود.

توتال می‌گوید تاکنون در پارس جنوبی کمتر از ۴۰ میلیون یورو هزینه کرده است. علاوه بر توتال، شرکت نفتکش مرسک و شرکت حمل و نقل دریایی ام‌اس‌سی هم از احتمال توقف فعالیت در ایران خبر می‌دهند.

این شرکت‌های عمده یک روز پس از آن از احتمال توقف همکاری‌ها با ایران می‌گویند که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، با همتایان اروپایی خود برای ضمانت اجرای توافق هسته‌ای مذاکره کرد.

اروپایی‌‌ها می‌گویند با وجود خروج دونالد ترامپ از برجام مصمم به حفظ آن هستند. دونالد توسک، رئیس شورای اروپا از “قدرت‌نمایی دمدمی” آمریکا انتقاد کرده و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم بر تلاش برای حفظ توافق با ایران تاکید کرده است.

این شرکت در اطلاعیه‌ای با اشاره به اینکه ۹۰ درصد تبادلات مالی‌اش از طریق بانک‌های آمریکایی است و سهامداران آمریکا ۳۰ درصد سهامش را در اختیار دارند، گفته است: “توتال همیشه روشن بوده است که نمی‌تواند در معرض تحریم‌های ثانویه قرار بگیرد.”

زنگنه در تفسیر اطلاعیه توتال گفته: “اشاره‌ای به خروج نشده است بلکه منظور متوقف شدن امکان ادامه روند فعالیت توتال است.”

امروز علاوه بر توتال، شرکت دانمارکی مرسک هم اعلام کرد که تا موعد بازگشت تحریم‌ها، قراردادهایی را که تا قبل از اعلام خروج آمریکا بسته، خاتمه می‌دهد. این شرکت گفته تحولات مرتبط با ایران و تغییرات احتمالی وضعیت را دنبال می‌کند.

شرکت حمل و نقل دریایی ام‌اس‌سی نیز حمل محموله با مقصد یا مبداء ایران را متوقف می‌کند. ام‌اس‌سی دومین شرکت بزرگ حمل و نقل دریایی جهان است.

روز چهارشنبه در کمیسیون اروپا، بالاترین نهاد اجرایی اتحادیه اروپا، امکان استفاده از بخشی از مقررات این اتحادیه برای مانع شدن از اجرای تحریم‌های آمریکا به بحث گذاشته شده است.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، گفته است دونالد ترامپ با جنگ‌های تجاری و خروج از برجام، “هر خیال باطلی را در اروپا از بین برده” و اتحادیه اروپا را با “پدیده قدرت‌نمایی دمدمی دولت آمریکا” مواجه کرده است.

توسک در جمع خبرنگاران گفت: “با نگاهی به رئیس جمهور ترامپ از خودمان می‌پرسیم: با چنین دوستانی، چه نیازی به دشمن داریم؟”

“اما واقعیت این است که باید ممنون آقای ترامپ باشیم. او هر خیال باطلی را در اروپا از بین برده و ما را متوجه این کرده است که تنها دست خودمان به یاری ما دراز می‌شود.”

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم از برجام دفاع کرده است.

او گفته است: “مساله این است که آیا شما با نابودی یک توافق بهتر می‌توانید مذاکره کنید، یا با ماندن در آن… ما می‌گوییم با ماندن در توافق بهتر می‌شود مذاکره کرد.”

صدراعظم آلمان روز جمعه در مسکو درباره موضوعاتی از جمله توافق ایران با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، مذاکره خواهد کرد. خانم مرکل گفته برجام توافق ایده‌آلی نیست، اما همه شواهد، و تاییدیه‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، حاکی از پایبندی ایران به تعهداتش است.

یک معاون وزیر تجارت بریتانیا نیز گفته است که بریتانیا با همکاری اتحادیه اروپا به دنبال آن است که آمریکا را متقاعد کند که اجازه دهد روابط اقتصادی با ایران ادامه داشته باشد.

رفتن به نوار ابزار